ویلچیر روی رمپ یا پله

یکی از بزرگترین مشکلات و موانع برای همه ی افراد کم توان و معلول عصا کش و ویلچر نشین پله است. کسانی که خیلی به فکر ویلچر نشین‌ها بوده اند، قسمتی از پله‌هایشان را تبدیل به سطح شیب دار نمودنده اند!؟؟ معمولا تمام بچه هایی که چشمشان به این سطوح شیب دار که برای بالا رفتن و پایین آمدن ویلچر معلولان ساخته شده میافتد، نمی‌توانند از خیر سرسره بازی روی این سطوح بگذرند. البته ایراد به بچه ها نیست که چرا با این سطحی که قرار بوده کمک حال معلولان باشد بازی می کنند، چرا که شیب تند این سطوح به هیچ کاری جز بازیچه بودن نمیآیند. من یقین دارم آدم‌های سالم و بی‌مشکل جسمانی هم بسادگی نمیتوانند روی این سطوح راه بروند !! چه برسد به آنکه بخواهند ویلچر کش یه آدم ویلچر نشین هم باشند. البته از صاحبان خیر اندیش مکانهایی که دارای این سطوح شیب دار هستند توقعی هم نیست که بیایند و با طولانی نمودن شیب از شدت آن بکاهند. پس چه باید کرد؟؟ بهترین و ساده ترین راه صعود و فرود از بلندی همان پله ها میباشد. حتی یک خانم کم توان هم میتواند به تنهایی یک معلول ویلچری را از ۴ ، ۵ پله معمولی به سادگی بالا یا پایین ببرد، فقط باید راه کار را دانست. کسانی که برای اولین بار بخواهند با ایده و فکر خود فردی ویلچر نشین را از پله هایی بالا یا پایین ببرند دقیقا برعکس آن کاری را میکنند که باید انجام بدهند و با این کار فشار و سختی زیادی را به خود و شرمندگی بیش از حدی را به معلول تحمیل میکند. برای بالا بردن یه ویلچری از پله شخص کمک کننده و شخص ویلچری باید هم جهت هم باشند و هر دو باید پشت به پل‌ها داشته باشند، شخص کمک کننده دسته های ویلچر در دست میگیرد و همانطور که پشت به پله‌ها دارد از پله‌ی اول بالا میرود و هر دو پای خود را روی پله کنار هم محکم میکند، آنگاه ویلچر را به طرف بالا و روی پله‌ای که خود هست میکشد، پس از مستقر نمودن ویلچر فرد کمک کننده یک پله‌ی دیگر را مثل قبل بالا میرود و دویاره مثل قبل ویلچر را بالا میکشد. و این روند ادامه پیدا میکند تا بالای پله‌ها . برای پایین آمدن از پله‌ها هم تقریبا همین روند است البته کمی برعکس، راه کار چنین است: شخص کمک کننده و شخص ویلچری باید هم جهت هم باشند و هر دو باید رو به پله‌ها داشته باشند، شخص کمک کننده باید پشت سر فرد ویلچر نشین باشد و دسته های ویلچر در دست بگیرد، شخص کمک کننده ابتدا ویلچر را یک پله پایین میبرد سپس خود یک پله پایین میرود و هر دو پای خود را روی پله‌ی پایین مستقر میکند دوباره ویلچر را یک پله پایین میبرد و باز خود یک پله پایین میرود و تا انتهای پله‌ها همین روند ادامه خواهد داشت. من نمیخواهم بگویم که بالا و پایین بردن ویلچر روی پله به سادگی آب خوردن است کشیدن باری اضافه سخت است حتی اگر فوت و فن کار را هم جهت سهولت کار آدم بلد باشد
پایانه: در اعتراض به عمل مجله نشنال جیوگرافی در نامیدن خلیج فارس با نام خلیج عربی وبلاگ نویسپ‌ها و اینترنتی ها قرار گذاشتند که در وبلاگ‌های خود لینکی جعلی برای وبلاگ خود بسازند با نام خلیج عربی تا هرکس که در اینترنت سرچ کرد به وبلاگی ایرانی برود و کنف شود .
اینطوری :خلیخ العربی khalij al arabi – Arabian Gulf

بازدیدها: 1632

یک دیدگاه برای ”ویلچیر روی رمپ یا پله

 1. سلام بر مهرداد عزیز
  خیلی روش جالبیه این لینک
  باز هم باید گفت:
  تفو بر تو ای چرخ گردون تفو
  به خانواده خوبت خیلی سلام برسان
  و مخصوصا به فرهاد خان
  قربانت محمد

 2. سلام بر مهرداد عزیز
  خیلی روش جالبیه این لینک
  باز هم باید گفت:
  تفو بر تو ای چرخ گردون تفو
  به خانواده خوبت خیلی سلام برسان
  و مخصوصا به فرهاد خان
  قربانت محمد

 3. سلام مهرداد خان .خوبی عزیز جان .این دیگه کار مهندسینی مثل فرهاد که به فکر این چیزها باشند . در ضمن درس ادبیات رو از الان شروع کن تقریبا رو با غین نوشتی . ای تنبل این ترم مشروطی ؟؟؟

 4. دوست نادیده!
  ضمن تقدیر از روحیه بالایت بخاطر مواجه با معلولیت جسمیت و درج ایده لینک جعلی!.
  در مورد مشکلات معلولین باید بگم وقتی مسئولیت و اداره یک مجموعه بزرگی بنام ایران بدست یک عده معلول فکری!!! افتاده ، توقع داری بهتر از این باشه؟!درد معلولیت جسمی هر چند بزرگ باشد امادر برابر معلولیت فکری و هویتی ناچیز است،در آنسوی مرزهای جمهوری اسلامی سنگفرش خیابانها طوری نصب شده که افراد نابینا با قدم زدن روی آن متوجه می شوند که اینجا حریم پیاده رو است یا خیابان!!و حتی پرورش سگهای مخصوص نابینایان.متروهاو خیابانها طوری همسطح سازی شده که مشکل عبور با ویلچر به حداقل برسد، در اینجا(مدینه فاضله اسلامی!!)همه از طبقه هفتادوم !بهشت خبر دارند اما از کوچکترین نیازهای بدیهی همدیگر بی خبرند! .موفق باشی.(چنانچه مایل باشی لینک شما را در وبلاگ قرار دهم)

 5. سلام . امروز با هات آشنا شدم و از این آشنایی خیلی خیلی خوشحال . خدا قوت . در ضمن اگه به من سر زدی نظرت رو راجب پست آخری بنویس. ممنون .

 6. سلام آقا مهرداد. امروز باهات آشنا شدم واز این آشنایی خیلی خوشحال . اگه به ما سر زدی نظرت راجع به پست آخری برام مهمه .ممنونم.

 7. سلام.من با نظر اقا مهرداد در مورد مشکلات معلولین موافقم اخه خودم هم معلولم وخوب درک میکنم . دوست دارم با مهرداد خان بیشتر اشنا شم.به امید بهروزی برای این عزیز.

 8. سلام.من با نظر اقا مهرداد در مورد مشکلات معلولین موافقم اخه خودم هم معلولم وخوب درک میکنم . دوست دارم با مهرداد خان بیشتر اشنا شم.به امید بهروزی برای این عزیز.

 9. سلام.من با نظر اقا مهرداد در مورد مشکلات معلولین موافقم اخه خودم هم معلولم وخوب درک میکنم . دوست دارم با مهرداد خان بیشتر اشنا شم.به امید بهروزی برای این عزیز.

 10. سلام.من با نظر اقا مهرداد در مورد مشکلات معلولین موافقم اخه خودم هم معلولم وخوب درک میکنم . دوست دارم با مهرداد خان بیشتر اشنا شم.به امید بهروزی برای این عزیز.

 11. سلام.من با نظر اقا مهرداد در مورد مشکلات معلولین موافقم اخه خودم هم معلولم وخوب درک میکنم . دوست دارم با مهرداد خان بیشتر اشنا شم.به امید بهروزی برای این عزیز.

 12. با سلام مهرداد جان امیدوارم همیشه خوب و سرزنده باشی و به نوشتن ادامه دهی و با بیان حقوق ومطالبات معلولین اینده روشنی را رقم بزنیم

 13. سلام مهرداد جان خوبی
  امیدوارم همیشه خوب و سالم باشی و همیشه نظرات و حرفهای دل معلولین رو منتشر کنی یا خق

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.