تحریک آکسون پس از آسیب نخاعی

یک مطالعه جدید، نشان می‌دهد که فعال‌سازی سیگنال‌دهی توسط مهندسی ژنتیک یا تحریک مغناطیسی مکرر غیرتهاجمی ترانس جمجمه‌ای باعث جوانه‌زنی آکسون دستگاه قشر نخاعی و بازسازی عملکردی پس از آسیب نخاعی می‌شود.

rTMS یک تکنیک غیرتهاجمی است که میدان الکتریکی را در بافت مغز از طریق القای الکترومغناطیسی برمی‌انگیزد. در حالی که تعداد فزاینده‌ای از شواهد نشان می‌دهد که rTMS روی قشر حرکتی ممکن است برای بهبود عملکردی در بیماران آسیب نخاعی مفید باشد، مکانیسم‌های مولکولی و سلولی که زیربنای اثرات مفید rTMS هستند نامشخص است. یک مطالعه جدید نشان داد که rTMS با فرکانس بالا سیگنالینگ را فعال می‌کند و بازسازی آکسون و بهبود عملکردی را افزایش می‌دهد، که نشان می‌دهد ممکن است یک گزینه درمانی ارزشمند برای افراد آسیب نخاعی باشد. تسهیل بازسازی آکسون در سیستم عصبی مرکزی آسیب دیده یک کار چالش برانگیز است. شکست نورون‌های بالغ در فعال کردن مکانیسم‌های رشد ذاتی سلولی و بازسازی آکسون‌های آسیب‌دیده به‌شدت مانع از توسعه درمان‌های جدید مؤثر پس از آسیب‌های مغزی یا نخاعی می‌شود.

آبشار سیگنالینگ پروتئین کیناز کیناز فعال شده با میتوژن موجب رشد آکسون در فواصل دور در سلول‌های عصبی می‌شود. بر اساس یافته‌های قبلی، محققان فرض کردند که سیگنال‌دهی یک برنامه رشد آکسون ذاتی را تنظیم می‌کند و فعال‌سازی آن می‌تواند رشد مجدد آکسون‌های پستانداران بالغ را پس از آسیب نخاعی ممکن کند. آنها دریافتند که بیان مشروط یک فعال شده با کیناز در نورون‌های بالغ قشر نخاعی بیان مجموعه‌ای از عوامل رونویسی را برانگیخت که قبلاً در بازسازی آکسون‌های سلول گانگلیونی شبکیه گورخرماهی نقش داشتند. علاوه بر این، فعال سازی مشروط جوانه زدن و بازسازی آکسون را در مدل‌های تجربی مختلف آسیب نخاعی در موش‌ها فعال کرد. به گفته محقق که آزمایش‌ها را انجام داد، آکسون‌های تازه جوانه زده سیناپس‌هایی را با مدارهای نخاعی محلی تشکیل دادند و منجر به بهبود عملکرد حرکتی شدند.

rTMS به عنوان یک استراتژی امیدوار کننده برای افزایش بهبودی در بیماران مبتلا به آسیب نخاعی یا مغزی در حال ظهور است، اما مکانیسم‌های انعطاف‌پذیری اساسی و پتانسیل کامل درمانی این رویکردها ناشناخته باقی مانده‌اند. تیم تحقیقاتی دریافتند که یک دوره از جلسات روزانه rTMS با فرکانس بالا سیگنالینگ را فعال می‌کند و بیان مجموعه‌ای از فاکتورهای رونویسی مربوط به بازسازی را به همان شیوه فعال سازی ژنتیکی تعدیل می‌کند. فعالیت درون‌زای برای افزایش جوانه‌زنی، بازسازی و بازیابی عملکردی در موش‌های مدل آسیب نخاعی تحت درمان مورد نیاز بود. محققان بر این باورند که این نتایج در مجموع نقش مرکزی سیگنال دهی را در افزایش ظرفیت رشد CSN های بالغ نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که HF-rTMS ممکن است با تعدیل سیگنال دهی، پتانسیل درمان آسیب نخاعی را داشته باشد. تیم کارآزمایی‌های بالینی را برای آزمایش پروتکل روی افراد توانمند و بیماران آسیب نخاعی آغاز کرده است. در صورت موفقیت، این روش می‌تواند به عنوان یک گزینه درمانی غیرتهاجمی و کم خطر برای تسهیل بازسازی آکسون، به تنهایی یا در ترکیب با سایر مداخلات اضافی، برای آسیب نخاعی یا سایر افرادی که ممکن است از تعمیر مدار بهره مند شوند، ظاهر شود. منبع

بازدیدها: 98

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *