پیوند ضایعه نخاعی

گروه مشترکی از دانشمندان اخیراً ایمنی و اثر اولیه پیوند داربست را برای ترمیم آسیب نخاعی تأیید کرده‌اند. این گروه، داربست کلاژنی جدیدی را سفارش داده‌اند که قادر به هدایت رشد نوریت در امتداد فیبرهای خود بود و “پلی” برای بازسازی عصب نخاع بود.

آسیب نخاعی یک آسیب جدی عصب مرکزی است که منجر به از دست دادن جزئی یا کامل عملکردهای حسی و حرکتی زیر سطح آسیب می‌شود. پس از آسیب نخاعی اولیه و واکنش ثانویه آن منجر به خونریزی، واکنش‌های ایمنی، مرگ سلولی و تشکیل اسکار می‌شود و در نهایت محیط بازدارنده‌ای در پاسخ به آسیب ایجاد می‌شود که بازسازی عصبی را مهار می‌کند. برای بیماران مبتلا به آسیب نخاعی کامل، عملکرد حسی و حرکتی زیر سطح آسیب کاملاً از بین رفته و به سختی بهبود می‌یابد. در این مطالعه، هنگامی که محققان این مواد زیستی کاربردی را همراه با عوامل نوروتروفیک یا سلول‌های بنیادی به مدل موش صحرایی، سگ یا میمون با آسیب نخاعی کامل منتقل کردند، متوجه کاهش تشکیل حفره کیستیک و کاهش رسوب مولکول‌های بازدارنده بازسازی در محل آسیب شدند.

بر اساس مطالعات پیش بالینی، اولین مطالعه بالینی پیوند داربست برای درمان بیماران مبتلا به آسیب نخاعی کامل در ژانویه ۲۰۱۵ آغاز شد، پانزده بیمار مبتلا به ضایعه کامل نخاعی حاد و ۵۱ بیمار مبتلا به آسیب مزمن نخاعی کامل به مدت ۲-۵ سال تحت پیگیری قرار گرفتند. مشاهده شد که با پیوند داربست هیچ عوارض جانبی جدی مرتبط با عملکردها به وجود نیامد. از بیماران مبتلا به آسیب نخاعی حاد ، ۵ بیمار موقعیت حسی بزرگ شده و ۶ بیمار احساس روده یا مثانه را بازیابی کردند. علاوه بر این، چهار بیمار با اتصال مجدد سیگنالینگ عصبی راه رفتن خود به خود را بازیابی کردند. از ۵۱ بیمار مزمن کامل، ۱۶ نفر افزایش سطح حسی و ۳۰ نفر افزایش احساس دفع مدفوع یا افزایش تعریق پوست در زیر محل آسیب را تجربه کردند. تقریباً نیمی از بیماران مبتلا به آسیب نخاعی مزمن گردنی فعالیت انگشتان خود را افزایش دادند و برخی دیگر نشان دادند که قسمت نخاعی از توانایی بالقوه ناشی از ورزش بزرگ شده است.

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که بازیابی عملکرد حسی مربوط به سن است. بیماران جوان تر بیشتر احتمال دارد بعد از عمل احساسات خود را بازیابی کنند. این اولین مطالعه در مقیاس بزرگ و طولانی مدت در مورد پیوند داربست برای ترمیم کامل آسیب نخاعی است. نتایج نشان می‌دهد که پیوند داربست در درمان بیماران مبتلا به آسیب نخاعی حاد و مزمن کامل ایمن، اولیه و موثر است و امیدواری را برای بیماری ناامید کننده فراهم می‌کند. منبع

بازدیدها: 117

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *