سلول بنیادی و ترمیم نخاع

آسیب نخاعی اغلب منجر به نقص عملکرد دائمی می‌شود. در یک مطالعه جدید محققان نشان دادند که امکان تحریک سلول‌های بنیادی در نخاع موش برای تشکیل مقادیر زیادی از الیگودندروسیت‌های جدید وجود دارد، سلول‌هایی که برای انتقال نور سیگنال‌ها به سلول‌های عصبی ضروری هستند. و بنابراین به ترمیم نخاع پس از آسیب کمک می‌کند. نخاع سیگنال‌هایی را از مغز به بقیه بدن منتقل می‌کند و ضایعه نخاعی اغلب منجر به فلج می‌شود زیرا برخی از رشته‌های عصبی قطع می‌شوند و برخی دیگر در حالی که سالم هستند، کارایی کمتری دارند. این عملکرد مختل شده اغلب به دلیل از دست دادن الیگودندروسیت‌ها، نوعی سلول عایق که سیگنالینگ عصبی را تسهیل می‌کند، ایجاد می‌شود.

در بسیاری از اندام‌ها، بافت آسیب دیده می‌تواند توسط سلول‌های بنیادی که انواع سلول‌های از دست رفته را ایجاد می‌کنند، ترمیم شود. سلول‌های بنیادی در نخاع بزرگسالان وجود دارد، اما این سلول‌ها در درجه اول سلول‌های تشکیل دهنده اسکار پس از آسیب ایجاد می‌شوند. بافت اسکار میزان آسیب را محدود می‌کند اما به جایگزینی سلول‌های از دست رفته کمک نمی‌کند.

در مطالعه حاضر ، محققان با دقت سلول‌های بنیادی نخاع را در موش‌ها در سطح ژنتیکی مشخص کردند و دریافتند DNA سلول‌های بنیادی پذیرای سیگنال‌هایی است که باعث تشکیل الیگودندروسیت‌های جدید می‌شوند. محقق در دپارتمان سلول می‌گوید: “ما دریافتیم که سلول‌های بنیادی در تشکیل بافت اسکار قفل نشده‌اند و می‌فهمیدیم که چگونه می‌توانیم آنها را در جهت دیگری حرکت دهیم تا سلول‌هایی را نیز در ترمیم ایجاد کنیم منبع

بازدیدها: 49

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *