وسیله‌ای برای رشد سلول عصبی نخاع

مردی ۳۰ ساله که هفت سال پیش در یک حادثه ورزشی دچار صدمه شدید در ناحیه ستون فقرات و نخاع شد و پزشکان معالج به او گفتند که دیگر راه نخواهد رفت به لطف یک وسیله الکتریکی اختراع شده در  یک موسسه، می‌تواند حدود۸۰۰ متر راه برود.

چیزی که باعث شگفتی محققین شد این بود که وسیله کاشته شده در کنار نخاع تاثیری بیش از راه انداختن بیمار را داشته. محققین می‌گویند: “مساله کاملا غیرمنتظره‌ای که مشاهده کردیم بهبود نخاع بود. ما در حیوانات هم مشاهده کرده‌ایم که به نظر میرسد فیبرهای عصبی دوباره رشد می‌کنند و مغز را به نخاع وصل می‌کنند.” در نتیجه حتی وقتی این دستگاه خاموش است بیمار میتواند تا هشت قدم بردارد و این اولین بار است که چنین موفقیتی در تاریخ جراحات مزمن نخاعی ثبت می‌شود. 

این دستگاه کاملا موثر نیست و راه رفتن برای بیمار در خارج از محیط آزمایشگاهی را سخت می‌کند.

علائم الکتریکی دستگاه بعد از مدت کوتاهی باعث ناراحتی بیمار می‌شود و نمی‌شود به طور دایم از آن استفاده کرد.

این سیستم همچنین گران است و برای استفاده روزمره در محیط عادی به اندازه کافی قابل اعتماد نیست به همین دلیل هنوز نمی‌توان بر آن نام معالجه گذاشت.

با این حال کارشناسان از آن استقبال کرده‌اند. مدیر اجرایی و علمی مرکز “تحقیقات ستون فقرات و نخاع” می‌گوید که این تجربه نشان می‌دهد که امکان درمان معلولیت حداقل تا حدودی وجود دارد. او گفت: “نمی‌شود نظر داد که این شیوه در شکل کنونی گزینه‌ای عملی برای بیماران است. اما نشان می‌دهد که مدلی قابل اجرا از آنچه برای تحریک رشد مجدد (سلول های عصبی نخاع) لازم است در اختیار داریم و اینکه در نهایت معلولیت قابل درمان خواهد بود.”

محققان بر این باورند که سیستم آنها به تدریج بهبود خواهد یافت. آنها برای انجام آزمایش‌های بزرگتر در اروپا و آمریکا ظرف سه سال برنامه ریزی می‌کنند.

دو مرد دیگری که در این درمان آزمایشی شرکت دارند هم به درجات مختلف توانسته‌اند دوباره راه بروند. منبع

بازدیدها: 159

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *