موفقیت محققان

موفقیت محققان سلول‌های بنیادی ایران در راستای بهبود حرکتی بیماران ضایعه نخاعی نتایج یک پژوهش که به همت محققان علوم تشریح دانشگاه تربیت مدرس صورت گرفت نشان داد که پیوند داخل نخاعی سلول‌های «شبه الیگودندروسایت» به موش همانند پیوند داخل نخاعی یا داخل وریدی سلول های بنیادی مغز استخوان، موجب بهبودی حرکتی در ضایعه نخاعیcontusion (ضایعه طناب نخاعی) می‌شود. به گزارش سرویس پایان نامه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر غلامرضا کاکا که این طرح تحقیقاتی در قالب رساله دکتری تخصصی وی در رشته علوم تشریح انجام و ارائه شده است در خصوص هدف این پروژه گفت: از آنجا که تخریب میلین یکی از پیامدهای ضایعات طناب نخاعی است، ترمیم میلین می‌تواند یکی از اهداف استراتژی‌های درمانی مدرن باشد. در مطالعه صورت گرفته سلول‌های استرومایی مغز استخوان (BMSCs) پس از تمایز به سلولهای «شبه الیگودندروسایت» (OLCs) به موش‌های صحرایی مبتلا به ضایعه طناب نخاعی contusionپیوند زده شد و نقش آنها در میلین سازی و بهبودی حرکتی مورد بررسی قرار گرفت. دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس در ادامه در تشریح مراحل پژوهش خود افزود: تحت شرایط استریل سلول‌های بنیادی از استخوان ران موشهای صحرایی بالغ استخراج شد. پس از تعیین مناسبترین ترکیب مولکول‌های القا کننده تمایز BMSCs به سلولهای OLCs این سلولها برای مطالعات in vivo و پیوند اتولوگ انتخاب گردید. در مرحله in vivo تعداد ۷۴ سر موش به هشت گروه تقسیم شدند. گروه اول فقط تحت عمل جراحی لامینکتومی در سطح مهرهT13 قرار گرفت در حالی که در بقیه گروه‌ها پس از لامینکتومی با رها کردن کردن میله۱۰ گرمی از ارتفاع ۵/۲سانتیمتری بر روی نخاع contusion SCI ایجاد شد. در گروه دوم یا شاهد پس از contusion هیچ درمانی صورت نگرفت. در بقیه گروه ها هفت روز پس ازSCIتزریق صورت گرفت. در همه گروه ها یک روز قبل از SCI تا ۱۲ هفته بعد بطور متوالی بهبودی حرکتی حیوان بوسیله تست BBB مورد بررسی قرار گرفت. کاکا در خصوص یافته های این طرح تحقیقاتی گفت: بهبودی حرکتی در مرحله in vivo نشان دهنده بهبودی تدریجی و خودبه خودی در گروههای کنترل بود. گروه‌های تجربی سلول درمانی بهبودی حرکتی معنی داری را نسبت به گروههای کنترل داشت. این بهبودی در هفته های دوم تا چهارم مشخصتر بود. در گروه‌هایی که سلول‌های پیوندی OLCs را دریافت کرده بودند، در مقایسه با دیگر گروه‌های تجربی میزان بهبودی حرکتی به شکل غیر معنی‌داری بیشتر بود. وی تصریح کرد: بر اساس بیان ژن MBP میانگین درصد سلول‌های پیوندی که به سلول‌های میلین ساز تمایز یافتند نیز در این گروهها نسبت به گروههای دیگر در موارد متعددی به طور معنی داری بیشتر بود. پیوند داخل نخاعی این سلول‌های شبه الیگودندروسایت نیز همانند پیوند داخل نخاعی یا داخل وریدی سلولهای BMSCs موجب بهبودی حرکتی در ضایعه نخاعی contusion می‌شود.
ته‌بندی:
باز هم بحث شیرین مناسب سازی و پله و معلول و ویلچر: دوست وبلاگیمون روی پله‌های بیمارستان خورده زمین، ببینید در موردش چی گفته دنیا بخواهد تو نخواهی…

 یک معلول با ویلچر از پله برقی مترو پرت شد

یک دیدگاه برای ”موفقیت محققان

 1. سلام عزیزم .
  رزگارت خوش .
  نه گلم ریسک نکردم نمیخواستم .زیاد وقت گیر باشه.
  وا قعا سفر فرا موش نشدنی بود .
  التماس دعا#nottalking #heart #hand #hand

 2. مربا بر این متسیاسیون عزیز، مچکر، واقعن تشریح بدن، اونم یه مُرده خیلی مشکله دیگه چه برسه به یه شَبح اونم توی الیگودرز و سایت با موس،واقعن علم چه کارا میکنه یکی رو توی الیگودرز و سایت تشریح میکنن و نخاعیها درمان میشن امــــــــــــــــــــا آزمایشاتشون هم مثل چسب و رنگ و… هست که نبشه مناسب برای پارچه،آهن،شیشه،چینی،چوب،چرم،پلاستیک،فلز،و… بعد هیچی رو نمیچسبونه!!!! هرچی دم دستشون میاد میریزن توی نخاع این موشهای زبون بسته و یه موشی که تو وجودش استعداد خوب شدن بوده رو پیوند میدن به عملشون!!!!!!!!
  یه چیز گفتم برای عرض ادب و شادیت وگرنه من بی عقل چی میفهمم

 3. افتادن توی پله.هیچ شکلکلی بهش نمیاد،تنها یه دفعه افتادن از پله برام باارزش بود،هنوز گردنم از اون موقع درد میکنه ولی شوندش ووووووووووااااااااایییییییی

 4. سلام مهرداد عزیز
  مطالب خوبی بود ولی واقعا این عمل کاملا موفقیت آمیز بوده و برای افراد ی با ضایعه نخاعی موثر هست؟

 5. درود – میدونی از اینا که گفتی چیزی نفهمیدم اما شنیدم محقق ها تونستن چیزهایی رو کشف کنن که گم شدن اونها توی سیستم ژنی بدن می تونه کم کم باعث تحلیل سلولی در روند تقسیم سلولی بشه و با توجه به این پیشرفت زیاد دور نیست روزی که بتونن در اندازه های خیلی وسیع شروع به کاشت و ترمیم سلول های مغزی نخاعی کنن – باید به مغز انسان آفرین گفت که می تونه سلامت رو از بیرون دنبال کنه اما فکر میکنم مهمترین عامل سلامت شدن انسان افکار و اندیشه مثبت و متمرکز روی بهبود و سلامت بدنش هست شاید اگر بتونیم روزی اونقدر متمرکز شیم که به تک تک سلول های بیمارمون بتونیم فکر کنیم بتونیم به راحتی اونها رو ترمیم کنیم .

 6. سلام اقا مهردادگل
  با ارزوی سلامتی برای شما امیدوارم هرچه زودتر محققان به نتایج کلی و جامع برسند و افراد قطع نخاع از اسارت ویلچر خلاص. ان شاا..

 7. سلام داداش#silly …
  کامنت قبلی گفتم اخوی ننه پارمیدا بهم گفتی ببینم ایندفعه چی صدام میکنی؟؟؟؟!!!!#laugh
  سقوط از مترو رو خوندم ولی کامنت که گذاشتم و سند کردم نت پکید#cry والله اون دوست عزیز که دچار مشکل هستند و امکانات خاصی رو لازم دارند که متاسفانه#nottalking پله ها و امکانات مترو به صورتی هست که حتی افراد مسن هم نمیتونن اونهمه پله رو بالا پایین کنند…مشکل سرویس بهداشتی هم که دیگه هچ…
  از اینهمه فرمول و اصطلاح هم هیچی حالیم نشد …سو نو ریسپانس تو پیجینگ#laugh پس نقد و نظر الکی نمیکنم…
  سبز باشی و پایدار#smile

 8. سلام. آقا این تحقیقات تا به مرحله ی بالینی برسه ما پیر شدیم!
  بریم ببینیم ماجرای کله پا شدن ها چیست!
  زنده و استوار باشی مهرداد خان

 9. این دفعه اول سلام شیداجان بعد از دو هفته آمدم و پست های قبلی را خواندم دیدم روزگار به کام من شده چون هم کوروش دیر رسیده هم یک شما این شکست را بهش یاد آور شدی.
  #devil
  زندی جان درود بر تو

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.