درمان آسیب نخاعی

محققین دانشگاه هوکائیدوی ژاپن با همکاری تیمی از محققین بین‌المللی، سلول‌های بنیادی جنینی تخصص یافته را به طناب نخاعی آسیب دیده رت‌ها پیوند کردند. این سلول‌های بنیادی، سلول‌های پیش ساز عصبی نام دارند که از جنین‌های رت گرفته می‌شوند و برای ایجاد بافت نخاعی هدایت می‌شوند. در مطالعه صورت گرفته ایمپلنت یا گرافت این سلول‌های بنیادی، بازسازی شدید فیبرهای عصبی آسیب دیده را افزایش داد و توانایی رت‌ها در حرکت دادن اندام حرکتی جلویی شان را افزایش داده. زمانی که این تیم تحقیقاتی، سلول‌های بنیادی عصبی انسانی را نیز به این رت‌های آسیب دیده گرافت کردند، نتایج مشابهی بدست آوردند که نشان دهنده پتانسیل بالقوه این سلول‌ها برای گونه‌های متفاوت است. مسیر قشری نخاعی، دسته‌ای از فیبرهای عصبی است که از مغز شروع شده و بعد از گذشتن از ساقه مغز به طناب نخاعی وارد می‌شود. این ساختار برای عملکردهای حرکتی انسان بسیار مهم است. آسیب به این مسیر می‌تواند منجر به فلجی شود. هر چند مطالعات بیشتری برای رسیدن به اطمینان در مورد موفقیت استفاده از سلول‌های بنیادی در بازسازی فیبرهای عصبی نیاز است، اما این مطالعه به نوبه خود شواهد واضحی از نقش سلول‌های بنیادی در بازسازی بافت نخاعی را نشان میدهد. منبع

سرپوش: سال گذشته بعد سونوگرافی فهمیدم که سنگ کلیه و مثانه دارم، هردفعه که سوندم را عوض میکردم یه سنگ بزرک با سوند از مثانه‌ام  خارج میشد، بعضی وقت‌ها اونقدر سنگ بزرگ میشد که کلا مجرام را شخم میزد و موجب خونریزی میشد. بالاخره فهمیدم منشع سنگ‌ها از فلافل‌هایی بود که هر هفته می‌خریدم و می‌خوردیم. پس ابدا فلافل نخورید.

پیری بازسازی طناب نخاعی را بعد از آسیب کاهش می دهد

بازدیدها: 47

یک دیدگاه برای ”درمان آسیب نخاعی

 1. سلام جناب زندی
  ببخشید ولی خیلی با خودم کلنجار رفتم تا این پیام رو بگذارم. مطمئنم ناراحت خواهی شد و حتما خواهی گفت به شما چه ربطی دارد…اما نمی توانم نگویم به عنوان کسی که با روانشناسی کودک آشنایی دارم باید بگویم بزرگترین خیانت را شما به این دو کودک کردید . شما باید بپذیرید که این بچه ها هیچوقت نمی توانند در جامعه راحت باشند چون همیشه متفاوت بودن و پدری که شما باشید باید بگویم درست کردن بچه راحت بوده و شما به خودتون و دیگران ثابت کردید و البته حق پدر شدن و شاد بودن را دارید اما به چه قیمتی؟؟؟؟ بچه ای که همیشه پدر ناتوان و معلول داشته و این یعنی فاجعه…خواهش می کنم دیگر به فکر درست کردن بچه شدم نباشید
  ——————
  سلام
  ممنون از اینکه پیامتان را واضح بیان نمودید
  همه بنوعی متفاوت هستند
  شما هم بسیار متفاوت هستید و اگر من هم بخواهم مثل خود شما واضح سخن بگم میگم
  هرگز ندیده قضاوت نکنید
  هرگز احساس شخصی خودتان را داخل علم نکنید
  احساس شما با کودکان بسیار متفاوت است
  برای کودک هر نوع پدری بزرگترین قهرمان دنیاست
  شما اصلا کاری به تحصیلات تان نداشته باشید و دوباره از اول درسها را بخوانید
  زمان نشان خواهد داد که شما درست حرف زدید یا بنده

 2. من تو خبرگزاری ها کامنت زیاد میخونم و بعضا به همچین کامنت هایی برمیخورم ولی این یکی از احمقانه ترین کامنت های عمرمو بود که خوندم . جمله بندی ، تفکر و ادبیاتی که به کار برده معرفی کننده سطح سوادش هست . (بچه درست نکن ؟ !!!)
  من روان شناسی نخوندم مثل این خانوم نامحترم ولی میتونم اوج حسادت رو تو جملاتش حس کنم . باید بهش گفت خانوم به اصطلاح روان شناس تو اگه نگران روح و روان مردم هستی این کامنت رو که باعث دل آزردگی و حتی افسردگی طرف مقابل میشد رو نمیذاشتی ، البته آقای زندی روح بزرگی دارند .
  اگر عنان ممللکت داری رو به ایشون بسپاریم احتمالا بچه دار شدن معلولین رو ممنوع اعلام میکنه .
  چه بسیار پسران و دختران جانباز هامون که غریب به اتفاقشون موفق بودن از خواننده پاپ بگیرید تا دکتر و مهندس شدنشون .
  احتمالا ایشون تعریفشون از مرد زندگی ” رونی کلمن ” بوده و عاشق قد بلند و دور بازو بوده .
  یکی میگفت : یه باسواد نادون خطرش خیلی بیشتر از یه بی سواد نادونه . تازه دارم بهش میرسم .
  —————
  سلام
  ممنون از اینکه وقت گذاشتید
  من به هیچ وجه از اون پیام ناراحت و دلگیر و عصبانی نشدم
  اوشان اشتباه بزرگشون همان احساسی فکر کردن بوده و نه علمی
  متاسفانه تو مملکت ما مدرک گرایی مد شده و همه مدرک دارن اما ………

 3. سلام
  احتمالا همه قرار است مغرضانه جواب کامنت را بدهند. و البته من همچنان بر نظر خودم اصرار دارم.
  و اما از آنجا که بازهم نمی توانم سکوت کنم باید در جواب جناب حمید عرض کنم که:
  اولا احمقانه بودن از دیدگاه شماست و ادبیات و طرز نگارش متن کاملا با عجله و جهت رساندن مفهوم بود و بس.
  ثانیا حسادت؟! حسادت به کی و به چی؟ به جناب زندی؟ اصلا نتوانستم بفهمم منظورتون چه بوده و البته اینکه کافر همه را به کیش خود پندارد.
  ثالثا اشاره کردم که کمی و فقط کمی با روانشناسی کودک آشنایی دارم حالا شما مرا روانشناس خطاب کردید لطف نمودید جناب نامحترم.
  تعریف من از مرد زندگی نبود اگر کمی دقت می کردید منظورم نقش پدر بود و ذهن بیمار شما مایه جنسی بهش داده و از مرد زندگی و بر بازو حرف میزنید بازهم نشان دهنده عرض ورزی بوده. ( فکر کنم کافی باشه برای شما)
  در آخر با عرض پوزش از همه معلولین عزیز و احترام به حق و حقوقشان تکرار می کنم شما حق ازدواج دارید ولی پدر و مادر شدن بار سنگینی هست بر شانه های نحیف شما به دلایل بسیار

 4. سلام .اشتباه فکر نکن یاسی. خداوند اولاد را برای بقای نسل انسانها آفریده . اولا این بچه ها هم همدم و هم بازی بابا هستند هم امید زندگی. دوما چه انسانهای که پدر مادری سالم دکتر مهندس دارن ولی اصلا درست تربیت نشدن و در اثر پول زیاد و امکانات فراوان الان در ویلاهای خود چه پارتیهای می گیرند چه کارها که نمی کنند . سوم از کجا معلوم که شما فردا سالم باشی یا تمام پدر های امروز فردا سالم بالای سر بچه هاشون باشن . حادثه خبر نمی کند پس این ملاک بر بچه دار شدن نیست

 5. سلام دوستان. این خانوم داره واسه تحقیقات از ما حرف میکشه وگرنه کسی به خودش این اجازه رو نمیده چنین موضوع احمقانه ای رو پیش بکشه.ودر جواب این بنده رانده شده از در گاه خداوند باید عرض کنم هر چیزی که تو این دنیا نفس میکشه یعنی زنده است وکسی که زنده است باید زندگی کنه و کسی که زندگی میکنه باید ثمره ومیوه خوب داشته و بد بحال پدر ومادرتون با این ثمره

 6. متاسفانه نه فقط من و شما بلکه حتی خود علم هم داره از نقصان و عدم کامل بودنش رنج می بره . دانش الهی سرشار از راه حلها و کرامتهاست که هر کدامش پاش به زمین برسه حتما شما را به تحسین و تحیر می اندازد و هر کدامش شاهکاره و هر دانشگاه رفته و نرفته ای بهره ای از این دانش دارد و شاید بهتر باشد به دلیل همه جانبه بودن دانش الهی بگویم هر کسی بهره ای از این برکت دارد .
  برخی می توانند و برخی نمی توانند بهره کامل ببرند و برخی میان این دو در تلاشند تا بهره خود را کامل کنند.
  نقشۀ الهی برای تکامل روان و قلب و نور وجود ماست وقتی بضاعت مادی و جانی این فرصت را باز گذاشته امید به آنکه او در این میان هنرنمایی کند بیشتر است تا صرف قالبهای رایج اندیشه.
  همۀ ما ساکنان کشتی زمین و درگیر طوفان سرنوشت در دنیای امروز هستیم. بدن ما بخشی از تجربۀ ما را می سازد روان ما ذهن ما دائما در حال پل زدن میان دو عالم و در حال حرکت کردن و حرکت دادن ما در مجراهای سرنوشت است.
  این که کسی می تواند راه را بیابد و به نقش خود عمل کند باید از او پرسید چگون موفق شدی؟
  استفاده از کتابهایی که جای علم کامل خداوند را در خود خالی دارند نیاز به سوالات بیشتر و باز نگهداشتن ذهن برای درک راه حلهای بیشتر دارد. بستن چشمها بر قفل مطالب کتابی آخرین راه حل نیست.

 7. در جواب یاسمن
  هر چقدر جملاتتون رو مرور میکنم بیشتر به حسادت و بی سوادیتون پی میبرم حسادت به جناب زندی خیر اما حسادت به داشته های ایشون بله . احتمالا منظور از آشنایی جزئی با روانشناسی کودک هم توی خوندن کتاب ۵۰ برگی در این زمینه خلاصه میشه .
  کلا فکر نکنم نظر شما رو کسی جدی بگیره چون توهمات شخصی خودتون رو تایپ کردین .
  بهتره اول شما روان خودتون را برسی اجمالی کنید و بعد روان کودکان رو .
  و اما بعد جنسی که فرموردید . این مسئله رو شما مطرح کردید وقتی که گفتید ضعف جسمانی باعث پاشیدن زندگی از لحاظ روحی بشه . آنسان های که سلامت کامل دارند این مشکل رو ندارند ؟!!!
  پیشنهاد میکنم برای پی بردن به اشتباهاتتون به بنیاد شهید و جانبازان سری بزنید و لیست جانبازانی با شرایط آقای زندی رو بگیرید و در مورد فرزندانش پرسو جو کنید . که البته بعید میدونم اینکارو بکنید .
  و اینکه تکامل انسان فقط به دوران کودکی خلاصه نمیشه (چند بار مرور کنید)
  و اما کمی دور از به اصطلاح جدل : در کل عقاید رو نمیشه عوض کرد و این کامنت شما هم نشات کرفته از عقاید و روحیاتتون داره و نه ربطی به روانشناسی کودک .

  بر میگردم به سخن آقای زندی : زمان همه چیز رو مشخص خواهد کرد شما هم بنشینید و ببینید .

 8. چه بحث داغی اینجا بوده و من عقب افتادم!
  یاسمن حرفت منو تحت تاثیر قرار داد!
  من هم برای پدر شدن برنامه ریزی دارم و دوست دارم نظراتت را بشنوم
  اگر دوست نداشتی اینجا بگی این آدرس تلگراممه:
  @negarande
  این هم ایمیلم:
  agha.dehghan@yahoo.com

 9. یاسمن و امثالهم:

  همانطور که زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد قبلا هم زمان خیلی چیزها را مشخص کرده برای مثال،

  یه سری به دادگاه ها و زندانی ها، اختلاس کننده ها، قاتلین، دارالمجانین و دیوانه خانه ها و حتا دیوانه های به ظاهر سالمی که توی جامعه راست راست راه میرن و.. بزن ببین پدران روپا و سرحالی داشتند و حداقل من از بین مردان معلولی که میشناسم و پدر هستند فرزندان همه اگر نگم بهترین هستند در حد نرمال هستند..

  در ضمن نمیدونم اطلاعاتت درمورد نخاع چقدره.. از این بابت که این معلولیت ارثی و مسری نیست!و..

  و نکته آخر اینکه من بچه های شما آدم های سالم و متدین و تحصیلکرده و به نظر خودتون نرمال و سالم را دیده ام و گل هایی که به سر بشریت و جامعه پاشیده ایید را دارم مرتب میبینم حالا بگذار یکی از جنس ماها هم پدر باشه بلکه گُلی توی اون گِل ها سبز بشه..
  سپاسگزارم از بخشندگی و مهربانیت.
  ————————–
  سلام
  سپاس از شما برادر عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *