داروی ترمیم بافت عصب

محققین روش اکتشافی جدیدی را برای شناسایی داروهایی که می‌توانند سلول‌های بنیادی مغز انسان و موش را در آزمایشگاه فعال کنند، استفاده کرده‌اند. دو داروی بالقوه که یکی برای درمان پای ورزشکاران و دیگر برای اگزما استفاده می‌شود،  زمانی که به طور سیستمیک به مدلهای جانوری مولتیپل اسکلروزیس تزریق شدند، قادر به تحریک ترمیم سلول‌های مغزی آسیب دیده و بازتوانی جانور فلج بودند. محققین می‌دانند که سلول‌های بنیادی در سیستم عصبی وجود دارند که قادر به ترمیم آسیب ایجاد شده به دلیل مولتیپل اسکلروزیس هستند ولی تاکنون راهی برای نشان دادن عملکرد آنها وجود نداشته است. روشی که این محققین ایجاد کرده‌اند برای یافتن داروهایی بود که بتواند سلول‌های بنیادی خود فرد و جایگزین کردن سلول‌های از دست رفته طی مولتیپل اسکلروزیس به وسیله آنها را کاتالیز کند. این محققین میلین جدیدی را درون سیستم عصبی ایجاد کرده اند. برای جایگزینی سلول‌های اسیب دیده اغلب مطالعات به دنبال پیوند مستقیم بافت‌های مشتق شده از سلول‌های بنیادی برای طب ترمیمی بوده‌اند و این روش جدید می‌تواند مزیت‌های زیادی در مقایسه با آنها داشته باشد. در واقع این مطالعه به دنبال این است که آیا می‌توان از روشی سریع تر و غیرتهاجمی تر  و با استفاده از داروها برای فعال کردن سلول‌های بنیادی طبیعی و بومی سیستم عصبی و هدایت آنها برای ایجاد میلین جدید استفاده کرد یا خیر. هدف نهایی در این مطالعه تشدید توانایی خودترمیمی بدن است. این محققین تکنیک منحصربفردی را برای ایجاد مقادیر انبوه از نوع خاصی از سلول‌های بنیادی به نام سلول‌های پیش ساز اولیگودندروسیت ایجاد کرده‌اند. این سلول‌های پیش ساز اولیگودندروسیت به طور نرمال در سراسر نخاع و مغز وجود دارند و بنابراین برای مطالعه در دسترس هستند. بنابراین با تولید مقادیر انبوه این سلول‌ها، محققین قادر خواهند بود که فرمول‌های دارویی مختلف را برای القای میلین سازی این داروها تست کنند. با استفاده از تصویربرداری میکروسکوپی بسیار پیشرفته، محققین اثرات ۷۲۷ داروی از پیش شناخته شده را روی این سلول‌های پیش ساز اولیگودندروسیت بررسی کردند. محققین دریافتند که میکونازول و کلوبتازول در بین سایر دارو بهترین اثر را دارند. میکونازول برای درمان پای ورزشکاران و کلوبتازول برای اختلالات پوستی مانند درماتیت استفاده می‌شود. مطالعات نشان داد که این دو دارو موجب تحریک سلول‌های پیش ساز اولیگودندروسیتی طبیعی سیستم عصبی، برای تولید میلین جدید می‌شود. در حالی که اثرات این داروها در مطالعات موشی کاملا به اثبات رسیده است اما در مورد اثر این داروها روی انسان نیاز به مطالعات بالینی واقعی و دقیق است.منبع

پیوست: شاید یه روزی یا شبی خبر درمان قطعی، آسیب نخاعی منتشر بشه، و مشخص بشه که فرد نخاعی بعد چند ماه کار درمانی مثل روز قبل نخاعی شدنش سلامت میشه و میتونه دوبار به جامعه برگرده، سوال اینجاست که آیا ما برای اون روز آماده هستیم؟؟

بازدیدها: 5975

یک دیدگاه برای ”داروی ترمیم بافت عصب

 1. سلام . خوشحال شدم حتی اگر این خوشحالی برای لحظه ای بود . ولی آن لحظه رویایی بود

 2. سلام وقت بخیر………….

  از زندگانیم گله دارد جوانیم

  شرمنده جوانی از این زندگانیم

  دارم هوای صحبت یاران رفته را

  یاری کن ای اجل که به یاران رسانیم

  پروای پنج روز جهان کی کنم که عشق

  داده نوید زندگی جاودانیم

  چون یوسفم به چاه بیابان غم اسیر

  وز دور مژده جرس کاروانیم

  گوش زمین به ناله من نیست آشنا

  من طایر شکسته پر آسمانیم

  گیرم که آب و دانه دریغم نداشتند

  چون میکنند با غم بی همزبانیم

  ای لاله بهار جوانی که شد خزان

  از داغ ماتم تو بهار جوانیم

  گفتی که آتشم بنشانی ولی چه سود

  برخاستی که بر سر آتش نشانیم

  شمعم گریست زار به بالین که شهریار

  من نیز چون تو همدم سوز نهانیم

  مطلب بسیار عالی بود….موفق وپیروز باشید…………….

 3. به نام خدای مهربان
  سلام
  روز ولادت مولا علی ع را به شما و خونواده عزیزتون تبریک می گم.
  و تبریک ویژه منو بخاطر روز پدر پذیرا باشین. روزتون مبارک…
  .
  و اما نکته زیبایی که ازین نوشته خوندم :
  آخرین جمله در پیوست: «سوال اینجاست که آیا ما برای اون روز آماده هستیم؟؟»
  اولا نوع نگاهتون قابل تحسینه؛ و دوما همیشه حرفی تازه برای گفتن دارین…
  ما خیلی خواسته و آرزو ها داریم و بیشتر دوست داریم بهش برسیم ولی شاید کمتر به این موضوع توجه می کنیم که آیا واقعا روزی که بهش رسیدیم قابلیت پذیرشش رو داریم! همون حرف شما آیا آمادگی شو داریم!
  خیلی زیبا بود لذت بردم.
  لحظه هاتون سرشار از عشق و امید و زیبایی…
  بازم روزتون مبارک

 4. اگر نخاع را درست کنند و من بتونم راه برم نمیدونم می خواهم کدوم کارم را بکنم.

  می خوام هرچه این یازده سال راه نرفتم هی راه بروم و یک لحظه متوقف نشم.

  می خوام به همه کمک کنم.

  می خوام برم کوه، شنا، تنیس، دوچرخه سواری..

  دلم می خواد دخترعموی یک سالمو بغلش کنم و قدم بزنم.

  اگه پاهام خوب بشن به جای نگاه به آسمون یا جلو و چپ و راست نگاهمو میندازم به پاهام و راه میرم..
  شصت پاهامو تکون میدم و میمالمشون به هم..
  وغیره

 5. اگه پاهایم خوب بشه میرم زیر باران آنچنان راه می روم که خیس باران شوم و تمام غصه های این سالها از تنم شسته شود . و هرکس پرسید تاریخ تولدت کی است ان لحظه را گویم و عمر خود را از ان روز حساب می کنم . به کوه می روم و با صدای بلند از پروردگار هستی قدر دانی می کنم .
  نمی دانم شاید اینها همه توهم باشد .شاید اجل مهلت ندهد شاید درمانی نیاید شاید آن زمان که درمان بیاید آنقدر پیر باشم که توان پراندن مگسی از گونه هایم را نداشته باشم
  وهزاران شاید باید دیگر
  پروردگارا خودت انسان را ساختی و خودت هم قدرت تعمییر و بهبودی را به انسانها عطا بفرما
  ————————–
  آمـــــیـــــــــن

 6. سلام
  به نظرم این بحثو تو مجامع معلولین گسترشش بدید! خیلی بحث جالبیه و در عین حال می تونه سازنده باشه. تو چند کامنت مشخص شد که دوستان عزیز دارند معلولیت را تحمل می کنند! در حالی که باید سعی کنیم با معلولیت زندگی کنیم.معلولیت فرصت جدید به ما داده!
  مگه نه اینکه هر انسانی یک بار دنیا می آد. چه سالم باشیم چه معلول بالاخره باید یک روزی جمع کنیم بریم.تنها چیزی هم که می تونیم با خود ببریم اعمالمون هست، که من ازش به کمالات روحی یاد می کنم.سعی کنیم به کمالات روحی و معنوی فکر کنیم.
  مشکل اصلی ما معلولین اینه که الگوی درستی تو زندگیمون نداریم.معلول هستیم ولی دوست داریم مثل افراد سالم زندگی کنیم، کار کنیم، تفریح کنیم و … خواسته هامون بدون در نظر گرفتن معلولیت هامون و محدودیت هامون شکل می گیرند.اونوقت خودمون را عاجز و ناتوان می یابیم.در حالیکه ما انسانیم و خدا ظرفیت های زیادی درون ما قرار داده! وضعیت اکثر ما معلولین مثل این می مونه که کشور ایران بخواد بدون در نظر گرفتن کم آبی ها بزرگترین صادر کننده برنج جهان بشه!
  ما باید سعی کنیم مزیت نسبی خودمون را شناسایی کنیم و در اون جهات حرکت کنیم.اگه نمی تونیم کوه بریم و لذشتو درک کنیم می تونیم لذات دیگه ای جایگزین کنیم.خیلی از افراد سالم از کوه خوششون نمی آد و تو عمرشون کوه نرفته اند! ولی زنده مونده اند.یکیش عموی من!
  ————————————
  سلام
  دیدگاه ها نسبت به معلولیت بنا به نوع و میزان معلولیت و البته شرایط اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و مکانی فرق میکنه
  پس نمیشه از همه انتظار داشت که نظری کمالگرا نسبت به مشکلات داشته باشن
  همه چیز وال استطاعه

 7. بیش از یک دهه است به وبلاگ مهرداد به امید اخبار پیوند نخاع سر میزنم.
  با اولین وبلاگی که آشنا شدم وبلاگ مهرداد بود که با جستجو کردن کلمه نخاع در گوگل پیداش کردم ان زمانها در پرشین وبلاگ مینوشت گمانم سال ۱۳۸۱ بود.
  آنروزها احساس میکردم بدبخترین انسان دنیا هستم نه به خاطر نخاعی بودن بلکه بخاطر مشکلات دیگری که خانواده ما دچار شده بود.
  امروز خیلی خدا را شاکرم که تمام ان مشکلات برطرف شد و همه چیز بهتر از قبل شد به امید خدا روش پیوند نخاع هم به زودی پیذا بشه و دل همه دوستان شاد بشه.
  احمد آقا گل مطمئن باش مشکلات زندگی شما هم بر طرف میشه.
  ——————
  سلام
  یک ده است دوست خوبی چون تو دارم
  تشکر از حضورت محمودخان

 8. درمان ضایعات نخاعی در مرحله اثربخشی است
  تهران – ایرنا – رییس کنگره بین المللی نوروریستوراتولوژی گفت: درمان ضایعات نخاعی در کشور چند سال پیش از مرحله بی خطر بودن گذر کرده و اکنون در مرحله اثربخشی است

  http://www.irna.ir/fa/News/81578073/

 9. بماند
  زندگیمونو میکنیم و ازش استفاده می کنیم و غصه و غم نمیخوریم و شادی می کنیم.

  تسلیم شدن و پذیرفتن شرایط و آداب خاص خودشو داره نه اینکه بگی من همینم تمام وگرنه انسان نه میتونست پرواز کنه و نه شنا و یا بره فضا!

  بحث تحمل کردن نیست موضوع آرزوهای شیرین و امید داشتن هست و آدم ها هیچوقت قانع نبودن و همیشه دنبال تغیر بوده اند و همین میل به تغیرات باعث جریان هست.

  محمود گرگانی کی میخوای یه زن خوب پیدا کنی ازدواج کنی پیش از اونکه پیر بشی کچل بشی و مجبور بشی با کلاه گیس بری خاستگاری؟
  البته من فکر میکنم زن بگیری زودتر پیربشی کچل بشی! والا دوستای من همه اونجوری شدن و فقط من نوجوون موندم…

 10. سلام جناب دهقان. ممنون
  ازدواج چیزی نیست که بخوام با عجله ازدواج کنم هر چند برای یک مرد ۳۴ ساله شاید دیر هم شده باشه.
  آمار طلاق در کشور جایی برای ازدواج نمیذاره. مطمئنم چند سال دیگه ادما ازدواج نکرده طلاق گرفتن.
  یک دوست دختر خوب بهتر از زن گرفتن دوست دختری که همشهری باشه هفته ای دوبار بیاد خونه آدم و مشت مال بده.
  راستی من چند سال پیش کچل شدم از اون کچلهای دوست داشتنی هستماااا
  مهرداد شکلکها چرا غیب شده؟
  احتمالا دوتا کامنت تقریبا شبیه به هم ثبت شده باشه چون دفعه اول نت قطع شد اگه دوتا بود اولی رو حذف کن

 11. محمود عزیز دیگه عجله ای نداشته باش چون آب که از سر گذشت چه یک وجب چه ده وجب…

  همانطوری که اشاره کردی زن گرفتن برای ما نخاعی ها برای جروبحث و طلاق نیست و اهمیت مشت و مال و فیزیوتراپی یا همان ماساژ درمانی را شامل می شود هرچند من پس از گذشت اینهمه سال از زندگی گهنبارم، هنوز یک بار هم توفیق زیارت یا بهتر از است بگویم شهامت ملاقات در خلوت با یک دختر را نداشته ام … دلیلش هم ترس من است! ترس از صدمات جسمی به دلیل جذابیت زیادم که باعث می شود آن دوستان بخواهند با چنگ و دندان به جانم بیافتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *