از طب سنتی

چند روز پیش لینک به لینک به بخشی از سایتی رفتم که داشت چند عدد سرگین الاغ میفروخت!؟ برام جالب و خنده دار بود. چون مطلبی برای عرضه نداشتم، تصمیم گرفتم خواص اون سرگین را در وبلاگ با دوستان به اشتراک بگذارم.
عنبر نسارا : با شنیدن این اسم پرطمطراق، انسان ناخودآگاه، یک داروی خوش رنگ و بو را در ذهن خود مجسّم می‌کند؛ امّا در واقع، عنبر نسارا، پشگل الاغ مادّه(به گویش محلّی ماچه الاغ) است. در زمان های قدیم که آنتی بیوتیک و سایر داروها کشف نشده بودند، پدربزرگ و مادربزرگ های ما برای درمان بیماری ها از گیاهان و مواد موجود در طبیعت استفاده می کردند. یکی از این مواد، عنبر نسارا بوده است که پشگل الاغ مادّه است (برخی نیز میگویند فقط اولین پشگل کره خر بعد از تولد است) این ماده رو مانند اسفند دود می‌کردن و در محیط دودش را پخش می‌کردند که می‌گویند خواص ضدمیکروبی دارد. البته نظراتی هم وجود دارد که می‌گوید این ماده هیچ خاصیتی ندارد. متاسفانه منابع مستدلی در مورد خواص این ماده وجود ندارد. در کتب داروسازی طبّ قدیم، خواصّ دارویی انواع مدفوع و ادرار انسان و حیوانات مختلف شرح داده شده است. جالب آنجاست که این آثار درمانی به طور مکرّر تجربه شده است و در بسیاری موارد گره گشای درمان بیماری‌هایی بوده‌اند که در حالت عادّی درمان آنها بسیار سخت است. خواص عنبر نسارا :
۱- دود دادن عنبر نسارا در محیط‌های بسته مثل فضای خانه، مانند اسفند اثر میکروب کشی قوی دارد و انجام گاهگاهی این کار به ویژه در فصول سرد، تاثیر قابل توجّهی در کاهش موارد بروز بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی دارد؛ به ویژه اگر یکی از اعضای خانواده سرما خورده باشد می‌توان با این کار از افزایش بار ویروس در فضای محلّ زندگی کاست.
۲- استنشاق دود عنبر نسارا یکی از راه‌های مناسب برای درمان سینوزیت‌های مزمن و حاد و سرماخوردگی است. این کار در درمان سردردهای کهنه نیز موثّر است. برای این کار، عنبرنسارا را در یک اسفند دود کن ریخته روی شعله کم قرار داده دود متصاعد شده را استنشاق کنید.
۳- گرفتن مواضعی از بدن که دچار خارش است روی دود عنبر نسارا، یکی از روش های بسیار موثّر در کاهش انواع خارش هاست. همچنین این کار، برای درمان تاول‌ها و زخم‌های ترشّح دار نیز اثر مناسبی دارد. این روش یکی از بهترین‌روش‌های درمانی اگزما هم هست. همچنین این کار تاثیر بسیار خوبی در ترمیم سریع انواع زخم‌ها به ویژه زخم‌های سوختگی دارد.
۴- ضماد کردن مخلوط عنبر نسارا و سرکه روی پیشانی در درمان خون دماغ مفید است.
۵ – به روش‌های ذیل می‌توان از عنبر نسارا برای کمک به درمان صرع استفاده کرد:
۵-۱ – استنشاق عصاره خشک آن با سرکه.
۵-۲- استفاده از آب عنبر نسارای تازه به عنوان قطره بینی.
۶ – پاشیدن پودر عنبر نسارای خشک بر روی انواع زخم های تازه، علاوه بر کمک به بهبودی آنها، خونریزی آنها را نیز متوقّف می‌کند.
۷- دود دادن عنبرنسارا برای کاهش خونریزی و کوتاه کردن دوره عادت ماهیانه بانوان و درمان عفونت‌های واژینال مفید است.
دلیل این همه خاصیت عنبرنسارا چیست ؟
الاغ ماده به علت شیر دادن به کرّه ی خود، مجبور به خوردن علوفه‌های متفاوتی (و بخصوص یک علف خاص که متاسفانه اسمش رو نمی‌دآنیم) می‌باشد تا بتواند مواد لازم برای فرزند خود را تامین کند وسیستم مکانیزه بدن آنها نیز طوری طراحی شده که پس از هضم ودفع مواد غذایی، این مواد خاصیت سم زدایی و میکروب کشی پیدا می‌کنند و این خاصیت در مواد دفع شده از این حیوان نیز وجود دارد.

۴ نظر

 1. دهقان ۱۳۹۴-۰۲-۵، ۱۲:۳۹ ب.ظ

  نمیشه چیزی گفت! عنبرسادات..معلوم نیست فلسفه اش چی هست، شاید بیشتر حالت تلقینی بوده چون و شاید هم مثل خیلی از چیزهایی که هرچی عجیب و سخت تر باشه بیشتر به دل آدمها میشینه مثل مدفوع پاندا این هم به دلیل نوبرانه بودنش انرژی می آورده!
  به هرجهت من که دوست ندارم امتحانش کنم حتا اگه درمان کنه!
  احمد آقا کجاست؟ بعد اظهار فضل من دیگه نیست و امیدوارم چرت و پرت های منو به دل نگرفته باشه..
  احمداقا دوستت دارم مرد

 2. احمد ۱۳۹۴-۰۲-۷، ۴:۲۶ ب.ظ

  سلام خوبی دهقان
  در محل ما به زبان محلی به توسخری معروف است
  دوست دار شما آقا دهقان گل

 3. دهقان ۱۳۹۴-۰۲-۸، ۱۲:۱۷ ق.ظ

  ممنونم ازتون احمدآقا
  الان خوب شدم پیام شما را دیدم.
  خیلی قدیم ها اومده بودیم سمت شما احمدآقا،
  آشناهایی داشتیم که باغ بزرگی داشتند و توی باغشون چندتا کندوی عسل هم بود.
  برای اینکه عسل تازه بهمون بدن میرفتن توسخری یا پشکل خر جمع می کردن بعد دم کندو آتیش میزدن و زنبورها می رفتن بعد دقیق یادم نیست چجوری عسل ها را جمع میکردن..
  یادش بخیر..امیدوارم اونجاها هنوزم همونجور طبیعی و بکر باشه
  صبحانه از پنیر گوسفندشون و گردوی درختشون و نون تنوری حاصل از گندم خودشون و کلا همه چی از خودشون بود..

 4. احمد ۱۳۹۴-۰۲-۸، ۱۱:۵۰ ق.ظ

  سلام آقای دهقان
  این روزها اصلا حالم خوب نیست
  بسیار دلگیر و غمناکم .یکی رفتن همسرم و دیگری بی مادری فرزندم و یک پدرافلیج نمی دانم به کی پناه ببرم
  اگر اطلاعاتی در مورد طلاق دارید. که درخواست از خانومم است آیا دادگاه حق را به او می دهد یا نه برام جمیل کنید .
  اگر دوست وکیل دارید برام بپرسید و خبرم کنید
  در هر صورت برام دعا کنید تا شاید مادر فرزندم برگردد .
  از مهرداد گل هم خواهش می کنم ما را از دعای خیش غافل نکنند و برای فرزندم دعا کنند .
  من حاضرم هیچ وقت خوب نشوم ولی فرزندم بی کس کار نشود
  بای

نظر شما