ایجاد بافت عصبی سه بعدی

آسیب به بافت عصبی دائمی است و منجر به ناتوانی های طولانی مدت در بیماران می‌شود اما مطالعه‌ای اخیرا کشف کرده است که می‌توان بافت عصبی با رزولوشن بالا را در سطوح سه بعدی ایجاد کرد. این مطالعه روشی را برای قالب گیری داربست‌های نانوفیبری آرایش شده درون ساختارهای هیدروژلی سه بعدی ارائه می‌دهد و فرارشد نوریتی از نورون‌ها درون هیدروژل‌ها در امتداد داربست‌های نانوفیبری که با لامینین پوشیده شده است صورت می‌گیرد. نشان داده شده است که نانوفیبرهای پوشیده شده با این مولکول به طور معناداری رشد نوریت ها را افزایش می‌دهد و جنس هیدروژل نیز می‌تواند روی هدایت نوریت‌ها روی نانوفیبرها اثر بگذارد. سلول‌های بنیادی عصبی، پتانسیل بالقوه‌ای برای احیای سلول‌های آسیب دیده در سیستم عصبی دارند و ساختار سه بعدی بافت عصبی نیز برای شبیه سازی ساختار آناتومیکی و عملکرد مغز و طناب نخاعی حیاتی است. بنابراین تصور می‌شود که ترکیب سلول‌های عصبی القا شده با زیست ماده های ریزآرایی شده می‌تواند مزیت‌های زیادی برای کشت های سه بعدی داشته باشد و در این مطالعه هم نشان داد که نه تنها سلول‌های عصبی در محیط سه بعدی کشت داده می‌شوند بلکه جهت و آرایش فرارشد نوریتی نیز می‌تواند با استفاده از ترکیب سیگنال‌های ساختاری و فاکتور های سیگنالینگ زیست شیمیایی صورت گیرد. گام بعدی شبیه سازی بیشتر ساختارهای پیچیده با استفاده از سلول‌های بنیادی القا شده برای ایجاد بخش‌های آسیب دیده سیستم عصبی است. این ساختارهای سه بعدی می‌توانند به ناحیه آسیب دیده پیوند شوند و با ساختار اصلی تلفیق شده و ایجاد مدار عصبی برای احیای عملکرد می‌کند. این محققین می‌گویند که با ایجاد ساختارهای ویژه هر جایگاه در بافت عصبی، نه تنها ساختار عصبی مجددا ایجاد می‌شود، بلکه می‌توانند مدل‌هایی را برای مطالعه مکانیسم‌های ایجاد بیماری ایجاد کنند. توانایی مهندسی بافت عصبی با استفاده از سلول‌های بنیادی و زیست ماده می‌تواند برای طب ترمیمی کاربرد وسیعی داشته باشد. منبع

پاپوش: دوست بسیار خوبم جناب حسین دهقان، پیگیر احوال آقا مهدی نویسنده وبلاگ جدال نخاع با مردی از دیار توس شده و به این نتیجه رسیده: کلیک کنید تا بدانید.

بازدیدها: 44

یک دیدگاه برای ”ایجاد بافت عصبی سه بعدی

 1. سلام بی صبرانه منتظر خبر نهای درمان هستم
  هرچند همین فردا هم درمان پیدا بشه روزی ده نفر هم پیوند بشه باید تا ۱۰ سال تو نوبت بنشینیم
  ================
  سلام
  ایشالله که بزودی درمان نهایی پیدا بشه
  من اصلا ب درمان کاری ندارم و خودم را براب اینطور به ته خط زمینی رسیدن عادت دادم
  اگر پیدا هم شد راهی برای درمان ازش استقبال میکنم
  در پناه خدا باشی مدام

 2. مهرداد جان چرا منو خجالتزده میکنی آخه من کاری نکردم، یکی از خانم های خیلی بزرگوار از ایشون به من خبر دادند که ممکنه نخوان اسمشون را بیارم وگرنه معرفی می کنم.

  احمدآقا خانمتون واقعا رفت؟ دخترتون پیشکیه؟
  احمدآقا اگر بتونن سلول های عصبی را درمان کنند من ترجیح میدم جای خودم را بدم به آدم های بی معرفت تا برن سلول های عصبی مغزشون را درمان کنند وگرنه ماها مشکلمون بدتر از آدمهای نامرد نیست هرچند وقتی درمان بیاد اونقدر دکتر زیاد میشه که توی هر شهرستان عمل صورت خواهد گرفت!
  دوستتون دارم فراوون
  ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛
  سلام
  تشکر فراوان از مددکاریت و مشارکتت در مطالب
  پیروز باشی

 3. سلام آقا دهقان . آره خانومم رفت بچه پیش خودم و ماما بزرگ وبابابزرگش است. راستی که بی پاهی خودم را تحمل می کنم یتیمی فرزندم برام سخته بخدا . زندگی روی ویلچر یعنی محدودیت یعنی مرگ
  لذت دنیا زن دندان بود بی زن دندان جهان زندان بود
  حالا ما نه زن داریم ونه قدرت خوردن خوراکی به خاطر شکم درد ونداشتن کنترل روده پس جهان زندان بود از بهر ما
  از همه دوستان می خواهم که برای فرزندم دعا کنند شاید مادرش از خرشیطان پیاده شود وباز گردد

 4. سلام دهقان جان
  آره بچه نزد خودم است وبابابزرگ ومادربزرگش
  خانومم رفت و دیگه بر نمی گردد .
  از دوستا می خواهم برای فرزندم دعا کنند شاید مادرش پشیمان شود
  لذت دنیا زن دندان بود بی زن دندان جهان زندان بود
  راستی کسی در باره قانون طلاق در شرایط ما اطلاعی دارد که قانون حق را به کی می دهد لطفا به این آدرس اطلاعات خود را ایمیل کنید
  ahmadalibadparva@gmail.com

 5. احمد آقا ناراحت نباشید، میخوام یه چیزهایی بگم ممکنه خوشتون نیاد ولی من اغلب میکوشم بدون رودروایسی و پاچه خواری اونچیزی که فکر میکنم درسته را بگم و همچون آیینه ای باشم که هرچی بود رو نشون میده پس با اجازتون دست به کار میشم:

  احمداقا به نظرمن حتا اگه قانون رای را به شما بده خودتون باید درخواست طلاق کنید و از ایشون جدا بشید چون زنی که مهر و محبت مادری و تعهد زناشویی نداشته باشه نه تنها زن نیست بلکه انسانیتش هم باید بررسی بشه.

  پیشنهاد می کنم یکسری چیزها را بسنجید و ببینید که شما لیاقتتون چقدر هست! شمایی که اینقدر سختی کشیده اید آیا شایسته هست بازهم متحمل سختی و زجر و غم وغصه باشید یا حقتون هست که شاد و آرام زندگی کنید؟ آیا لیاققتون بیشتر از این ها نیست؟

  بنظرم زنی که در اوج یک مرد عاشق اون مرد باشه لیاقت جان افشانی نداره بلکه اون زنی را براش بمیرید که در این شرایط بگه احمد من تا آخرش باهاتم احمد دوستت ارم احمد خوشبختیتو میخوام و..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *