دو امیدواری برای ترمیم نخاع

یک: محققین میگویند: ما روش انقلابی را برای احیای بافت‌های اسکار درون مغز ایجاد کرده‌ایم که موجب می‌شود این بافت‌ها به شرایط طبیعی‌شان برگردند. این محققین روی اختلالات و بیماری‌های مرتبط با مغز و نخاع مانند آلزایمر، پارکینسون،ALSو اسیب‌های ترومایی کار می‌کنند. مغز دارای سلول‌های عصبی به نام نورون و گلیا است. زمانی که سلول‌های گلیالی سالم هستند نقش بسیار مهمی را درسیستم عصبی بازی می‌کنند و در حمایت، انشعاب، عایق بندی و تغذیه نورون‌ها دخالت دارند. اما زمانی که بافت عصبی به دلیلی آسیب می‌بیند این سلول‌های گلیالی شروع به تکثیر کرده و ایجاد اسکار گلیالی می‌کنند که خود عواقب بیشتری را در پی دارد. برای مثال، اسکار گلیالی می‌تواند ایجاد بلوکی در طناب نخاعی کند که کانال ارتباطی بین مغز و عضلات را خاموش کرده و موجب ناتوانی حرکتی شود. این محققین نشان داده‌اند که قادر هستند بسیاری از عملکردهای نورونی را به وسیله سلول‌های گلیالی را در موش‌ها ترمیم کنند و هم چنین نورون‌های از دست رفته را نیز جایگزین کنند. گام مهم‌تری که این محققین برداشته‌اند این است که نشان داده‌اند که این سلول‌های گلیالی می‌توانند به طور مستقیم به سلول‌های عصبی تبدیل شوند(هرچند این مطالعه با استفاده از سلول‌های مغز انسانی در آزمایشگاه صورت گرفته است). در حال حاضر روشی وجود ندارد که بتواند ترمیم مغز را با تبدیل بافت اسکار گلیالی به بافت‌های عصبی طبیعی انجام دهد. بسیاری از مطالعات از تزریق سلول‌های بنیادی به جای سلول‌های خود فرد استفاده می‌کنند که با خطر رد پیوند همراه است. اما این محققین می‌گویند که روش ما بسیار متفاوت است زیرا خود سلول‌های گلیال مغز را به سلول‌های عصبی تبدیل می‌کند و دیگر احتیاجی به پیوند سلول نیست محققینامیدوارند این مطالعه موجب درمان‌ بیماران انسانی باشد.

دو: محققان موفق به ساخت دارویی شدند که آسیب‌های نخاعی را ترمیم می‌کند. این داروی جدید عملکرد مایع استیکی‌گلو را مختل می‌کند. این مایع چسبناک همچنین از رشد مجدد سلول‌های عصبی در حین آسیب جلوگیری می‌کند. بافت آسیب‌دیده در نخاع پس از جراحت، مایعی شیرین شبیه چسب ترشح می‌کند. این مایع استیکی‌گلو نام دارد و به سلول‌های آسیب‌دیده اجازه نمی‌دهد تا رشد کنند. بخش دوکی شکل عصب آکسون نام دارد. این بخش حین حرکت در ناحیه آسیب‌دیده، در مایع چسبناک‌ گیر می‌افتد و متوقف می‌شود. در این تحقیق، نوعی ماده شیمیایی زیر پوست تزریق شده است. این ماده شیمیایی وارد نخاع می‌شود و فعالیت مایع چسبناک را مختل می‌کند و این امر موجب فعالیت و رشد آکسون در محل آسیب‌دیده می‌شود. مراحل اولیه این دارو در ۲۶ موش معلول آزمایش شده است. در ۲۱ موش، حرکت و عملکرد مثانه بهبود یافته است. محققان بر این باورند که استفاده از این دارو در انسان، نیازمند آزمایش‌های بیشتر، مخصوصاً در حیوانات بزرگ جثه است.
پسوند:
دو خبر بالا خبرهای خوبی هستند که میتونن همدیگر را تکمیل کنند. امیدواروم عمر من به درمان درمان واقعی و قطعی نخاع قد بده، البته نه از اون درمان‌هایی که چند سال پیش پزشک‌نماهای آرتیست به نمایش عمومی گذاشتن.

بازدیدها: 29

یک دیدگاه برای ”دو امیدواری برای ترمیم نخاع

 1. درود بر دوست خوبم مهرداد عزیز
  مهرداد جان کار تحقیقی درست کاریست بس مشکل! اونهم علمی و تجربی و فیزیکی و درمان جسمی…
  من یه تحقیق خیلی ساده خواستم بکنم یکساله هنوز درگیرم و خیلی برام جالبه خیلی ها که مثلا دلسوز و اساتید هستند پیشنهاد دادند درشو ببند بره یعنی یه راه هایی دادند و می دهند تا الکی تحقیق را ببندم و حالا میفهمم ارزش و اعتبار کارهای تحقیقی در کشور ما چقدر هست.
  اون پزشک نماها که میخواستن من رو هم عمل کنند هم از خودمونن و امیدواریم من یکی را خدا کمک کنه مثل اونها شرفم را گُم نکنم…
  دوستت دارم فراوون

 2. سلام دلاور. با توجه به حجم اخبار پیوند نخاع میشه گفت تکینکال اخبار نخاع خیلی خوب شده.
  ایشالله به زودی هدف زده میشه.
  :دی
  خکاوه هنوزم خریدنیه هر چی کفرا مفرا داری بده خکاوه بخر البته توجه کن تو قیمت مناسب وارد بشی

 3. سلام
  آقای زندی شما فکر می کنید ترمیم نخاع به چه درد ما می خوره! من احساس می کنم این بحث ها امیدواری کاذب هست که اوضاع روحی روانی بخصوص دوستان تازه دچار مشکل شده را بهم می ریزه! به نظرم بهتره از دنیای معلولیت ، نحوه کنار اومدن با معلولیت، زیستن با معلولیت، بزرگ بودن و بزرگی کردن با وجود معلولیت و … بنویسید.به نظرم معلولیت جزئی از هویت ما شده ، اگه اونو ازمون بگیرین در واقع جزئی از هویتمونو از مون گرفتن. سعی کنید و سعی کنیم سایتتون کمپینی باشه واسه تبادل تجربیات بین دوستان معلول برای شناخت مشکلات و راه های مقابله با آنها.
  در بین این میلیون ها و میلیاردها انسان معلولیت باعث شده که ماها یه جوری خاص باشیم! مشکلات خاص، نگاه های خاص، روحیات خاص و … چیزی که دیگر انسان ها به روش های مختلف دنبال اون هستند.پس معلولیت در عین اینکه برای ما شاید نغمت هست می تونه نعمت هم تلقی بشه.
  ==========================
  سلام مطلب
  ممنون از لطف فراوانت و پیام مبسوط شما
  بنده از سال ۸۲ دارم وبلاگ را به روز میکنم و فکر کنم به همه مواردی که فرمودی در ۵۵۹ پست پرداختم
  راستش به دلیل های مختلف ازجمله گرفتاری و پیری و بیحالی و نداشتن مطلب تازه مجبورم وبلاگ را با این اخبار به روز نگهدارم تا اگه کسی سوالی داشت ازم بپرسه
  با تشکر و
  آرزوی موفقیت برای شما

 4. به نظر من بماند یک معلول یا نخاعی نیست!
  حاضرم روی این موضوع شرط ببندم!
  بماند بگو درست گفتم وگرنه اگه ثابت کنی اشتباه کردم من حاضرم متنت را لایک اجباری کنم!!
  ===================
  سلام

  بماند پیامهای قبلیش را بنام مطلب میگذاشت
  نمیدونم نخاعی هست یا نیست
  ولی معلول هست و ماشین معلولی میرونه
  مهم هم نیست که نخاعی باشه مهم اینه که نخاعی نباشه
  شبکه های اجتماعی موبایلی دیگه وبلاگ را از رونق انداختن
  منم پیر و کم حوصله شدم

 5. سلام
  آقا یا خانم دهقان، حدستون درسته من معلول نخاعی نیستم ولی تو دوران کودکی دچار فلج اطفال شده و از ناحیه دو پا فلج هستم.تو یکی از مناطق دور افتاده کشور زندگی می کنم تو دور و برم هم معلولی نیست که بتونم باهاش تبادل اطلاعات یا به عبارتی درد دل کنم واسه همین به اینجور وبلاگ ها مراجعه می کنم بین این وبلاگ ها هم آقای زندی خوب می نوشتند که ایشون هم اخیرا زدند تو فاز مسایل پزشکی ، درمانی و ….
  معلولیت به ذات پدیده شومی هست همانطور که هیچی کی دوست نداره سرما بخوره ، طبیعتاً هیچ کس هم دوست نداره معلول باشه.به هر حال ما دچار معلولیت شده ایم اگه می خوایم زندگی خوبی داشته باشیم باید قبولش کنیم، این جور بحث ها(درمان ضایعه نخاعی) یعنی اینکه من هنوز معلولیت را قبول نکرده ام و منتظرم ! منتظر چی؟ یکی که بیاد منو از این وضعیت رها کنه.این انتظار ما رو از بودن در حال جدا می کنه و از داشتن یک زندگی خوب به دور.
  درمان ضایعه نخاعی دور از دسترس نیست و بشر دیر یا زود به این خواسته اش نیز می رسه ولی به نظرم به درد کسانی که چند سال از قطع نخاع شدنش می گذره نمی خوره.ممکنه به صورت جزئی مثل بازگشت حس به اندامشون و … تاثیر بگذاره ولی تاثیر چندانی تو وضعیتشون نمی گذاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *