موسیقى و تاثیر آن بر جنین و نوزاد و کودک

موسیقی بر رشد جنین و همچنین رشد نوزاد تأثیر می‌گذارد و به بهبودی نوزدان پس از زایمان کمک می‌کند. این تأثیرات شامل بخش تفکر، خلاقیت و مهارت‌ها و آموختن آنها می‌شود. تقویت قدرت شنیداری، تکلم، حافظه، منطق نوزاد از تأثیرات دیگر موسیقی کلاسیک است. جنین انسان، پس از گذشت ۲۰هفته مى‌تواند صداهاى خارج و موسیقى را بشنود. نوزادن مى‌توانند آنچه را که قبل از بدنیا آمدنشان شنیده‌اند، ۱۲ماه پس از تولد به خاطر آورند و در برابر آن واکنش نشان دهند. فرکانسهاى بم و باس بهتر مى‌توانند براى جنین قابل شنیدن باشند.

موسیقى‌هاى کلاسیک بخصوص موسیقى موتسارت بهترین تأثیر را بر جنین و کودک دارد. موسیقى پس از تولد کودک و بخصوص تا قبل از سن ۷سالگى تأثیر بسیار زیادى در پرورش هوش و حافظه کودکان دارد. دو فیزیکدان متخصص پرورش حافظه ده دقیقه از ابتداى سونات نابغه بزرگ موسیقى کلاسیک ولفگانگ آمادئوس موتسارت را براى گروهى اجرا کردند و نتیجه‌اى که یافتند، افزایش موقتى حافظه آنها بود. دلیل آنکه تأکید بسیار زیادى بر موسیقى موتسارت بخصوص براى جنین شده است آن است که ریتم موسیقى او ۶۰بار در یک دقیقه است که ضربان قلب کودک نیز با این ریتم برابرى مى‌کند و بسیار شبیه و همگون است و به همین جهت موسیقى موتسارت تأثیر بسیار زیادى برجنین و کودک مى‌گذارد. همانطور که قبلاً هم گفتیم آرامش و موسیقى کلاسیک در روحیه کودک و جنین تأثیر مثبت بیشترى دارد تا یک موسیقى پر تلاطم.

ثابت شده: موسیقی کلاسیک دوران باروک (موتزارت)، تاثیر مستقیمی بر روی فرکانس و دامنه‌ی امواج مغزی دارد. موسیقی همچنین بر روی سیسیتم تنفسی و افزایش مقاومت پوست و نیز سیستم هورمونی بدن تاثیر گذار است و اتساع مردمک چشم، افزایش فشار خون و ضربان قلب را موجب میگردد. در نتیجه‌ی این فرآیندها تمرکز پذیری مغز به سهولت انجام میپذیرد. موسیقی با تحریک همزمان نیمکره های چپ و راست مغز، تحلیل و تلفیق و شبیه سازی‌های اطلاعات در مدت زمان کوتاهتری را ممکن میسازد. این فعال سازی همزمان دو نیمکره‌ی مغزی موجب تقویت فرآیند یادگیری و جذب اطلاعات و در نهایت رشد مهارتهای شناختی میگردد. این پدیده که میتوان با گوش کردن به این سبک موسیقی یادگیری را به میزان پنج برابر افزایش داد باثبات رسیده است.
پسرفت:
کودک شما صدای شما را بیش از هر موسیقی دیگری ترجیح میدهد. فکر نکنید صدایتان بد است، اگر کودکتان زبان داشت و می‌توانست احساس خود را بیان کند، حتما به شما می‌گفت که چقدر از شنیدن صدای شما لذت می‌برد. شاید خودتان هم به این نتیجه رسیده باشید که او از صدای شما چقدر به هیجان می‌آید و در همان ثانیه‌های اول لالایی شما به خواب خواهد رفت. آواز خواندن برای کودکتان راهی ارتباطی میان شما دو نفر است.

برای دانلود موزیک کلاسیک برای کودکان (قطعات زیبایی از موسیقی ویوالدی)، روی لینک‌های زیر کلیک راست نموده و گزینه Save را انتخاب نمایید.

KoodakCity.com-C1

KoodakCity.com-C2

KoodakCity.com-C3

KoodakCity.com-C4

منبع: KoodakCity

بازدیدها: 66

یک دیدگاه برای ”موسیقى و تاثیر آن بر جنین و نوزاد و کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *