از سوره: فاتحه الکتاب، حمد، بیشتر بدانیم

حدود بیست نام برای سوره فاتحه نقل شده است و هیچ سوره‌ای در قرآن به اندازه این سوره نام ندارد. هر یک از این نام‌ها یک بعد این سوره را برای ما می‌گشاید. از نام‌های سوره: فاتحه الکتاب، سوره الحمد، ام الکتاب، سبع المثانی، الوافیه، الکافیه، سوره الکنز، سوره الشفاء، سوره الصلاه، سوره الاساس، سوره التعلیم، سوره الرقیه(رقیه به معنی حرز است)، سوره السوال، سوره الشکر، سوره الدعاء و اما درباره نام فاتحه الکتاب، این سوره در زبان خود رسول‌خدا(ص) به این نام نامیده شده است. ابتدا و سرآغاز هرچیز را فاتحه می‌گویند. کتاب هم یعنی قرآن. پس فاتحه الکتاب یعنی سوره آغازین قرآن. در قرآن به نماز، کتاب گفته شده. در آیه (ان الصلاه کانت علی المومنین کتابا موقوتا) کتاب در اینجا فاتحه الکتاب یعنی آغاز نماز زیرا پس از تکبیره الاحرام اولین چیزی که در نماز می‌خوانیم سوره حمد است.

اولین سوره کاملی که بر پیامبر(ص) نازل شده همین سوره است و در تدوین و تنظیم قرآن در آغاز آن قرار گرفته است. در آیات قرآن سوره حمد به عنوان یک موهبت بزرگ به پیامبر(ص) معرفى شده، و در برابر کل قرآن قرار گرفته است، آنجا که مى‌فرماید: (و لقد آتیناک سبعا من المثانى و القرآن العظیم) : (ما به تو سوره حمد که هفت آیه است و دو بار نازل شده دادیم همچنین قرآن بزرگ بخشیدیم) (سوره حجر آیه ۸۷). قرآن با تمام عظمتش در اینجا در برابر سوره حمد قرار گرفته است، نزول دوباره آن نیز به خاطر اهمیت فوق العاده آن است. پیامبر(ص) فرموده: خداوند بزرگ به خاطر دادن سوره حمد بالخصوص بر من منت نهاده و آنرا در برابر قرآن عظیم قرار داده، و سوره حمد با ارزشترین ذخائر گنجهاى عرش خدا است.

خداوند متعال چنین فرموده: من سوره حمد را میان خود و بنده‏ام تقسیم کردم نیمى از آن براى من و نیمى از آن براى بنده من است. و بنده من حق دارد هر چه را مى‏خواهد از من بخواهد. در این سوره خداوند طرز مناجات و سخن گفتن با او را به بندگانش آموخته است. آغاز این سوره با حمد و ستایش پروردگار شروع و با ابراز ایمان به مبدء و معاد (خداشناسى و ایمان به رستاخیز) ادامه و با تقاضاها و نیازهاى بندگان پایان مى‏گیرد.

رسول خدا(ص) پاداش تلاوت‌کننده فاتحه‌الکتاب را همانند پاداش قرائت دو سوم قرآن و پاداش کسى دانسته که به همه مؤمنان صدقه داده باشد. سوره حمد شفاى هر دردى دانسته شده است. اگر سوره حمد هفتادبار بر مرده‌اى خوانده شود و آن مرده زنده گردد جاى تعجب نیست. هر کس سوره توحید را قرائت نماید با خواندن آیه اول، خداوند هزار نگاه به او می‌کند و با خواندن آیه دوم، خداوند هزار دعای او را مستجاب می‌کند و با آیه سوم هزار خواسته‌اش را به او میدهد و با آیه چهارم، هزار حاجت از حاجت‌های دنیا و آخرتش را روا می‌کند. این سوره را زیاد بخوانید زیرا این سوره نور قرآن است. مطالب بالا هیچ کدامش از من نیست، همه مطالب منبع معتبر دارن و من برای شلوغ نشدن مطلب اونها را حذف کردم.

پسینه: وقتی میگن معلولیت محدودیت نیست راست میگن، آمآ، معلولیت داریم تا معلولیت، من میگم نخاعی گردنی بسیار بسیار محدودیت داره، آما ببینید این فرد با معلولیت زیاد چگونه محدودیت را دور زده.

بازدیدها: 37

یک دیدگاه برای ”از سوره: فاتحه الکتاب، حمد، بیشتر بدانیم

 1. سلام
  من افسانه هستم. دانشجوی دکتری رشته جامعه شناسی. میخوام برای پایان نامه
  دکتری روی موضوع نقش بیماری بر شکل دهی هویت اجتماعی افرادی که بیمار هستن
  کار کنم. و به سوالاتی از این دست: بیماری بر روی هویت فرد بیمار چه تاثیری
  گذاشت؟ آیا فرد با توجه به تحربیاتی که داشته هویت جدیدی ساخته یا دیدگاه
  های جدیدی در او شکل گرفته؟ در ساختن هویت جدید خود فرد موثر بوده؟
  حانواده یا جامعه؟ هریک از این فاکتورها(فرد، حامعه و خانواده) چه تاثیری
  از چه نوعی (مثبت یا منفی) داشته اند؟ برای بررسی اولیه در تلاش هستم
  صحبت اولیه ای با چند نفر داشت باشم. اگر حواب سوالاتم رو بدهید کمک
  زیادی به من می کنید. و به این سوال جواب دهید که ایا در جامعه مان
  نیازمند چنین بررسی هایی هستیم؟ به نظرتان در بررسی ها چه مواردی میتواند
  بررسی قرار گیرد یا بهتر است بررسی شود؟
  اگر به سوالاتم جواب دهید کمک بزرگی به من خواهید کرد. خواهشم اینه که اگر به هر دلیلی مایل به همکاری نبودید با ایمیل به من اطلاع دهید. اگر هم قصد همکاری داشتید
  اگر لازم دادید قبل از پاسخگویی به سوالاتتون جواب بدم میتونید
  سوالاتتون رو با ایمیل بپرسید
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *