احکام شرعی

سؤال: فردی که از گردن قطع نخاع شده باشد و خود قادر به انجام اعمال وضو نباشد چگونه باید وضو بگیرد؟ جواب: اگر ممکن است باید نایب بگیرد.

سؤال: یکی از شرایط وضوء پاک بودن محل وضوء است حال اگر فرد قطع نخاع از گردن امکان شستن و تطهیر آن را نداشته باشد وظیفه‌اش در گرفتن وضوء چیست؟ و این در صورتی است که نایب هم در دسترس نیست؟ جواب: اگر به هیچ وجه نمی‌تواند اعضای وضوء را تطهیر نماید تیمم کند.

سؤال: آیا برای هر وضوء باید سند و کاندوم را به علت نجس بودن از مجرای ادرار جدا کرد و سپس وضوء گرفت، باتوجه به اینکه تعویض و تهیه آن مشقت دارد؟
جواب
: تعویض کاندوم و تطهیر بدن در وقت وضوء گرفتن لازم نیست.

سؤال: نجس بودن کاندوم و کیسه ادرار آیا برای وضوء گرفتن اشکال دارد؟ جواب: نجس بودن کاندوم و همراه داشتن کیسه ادرار مضر به صحت وضوء نیست.

سؤال: وضوء گرفتن با کیسه ادرار که درون آن ادرار است چه حکمی دارد. جواب: نجس بودن کاندوم و همراه داشتن کیسه ادرار مضر به صحت وضوء نیست.

سؤال: آیا فرد قطع نخاع در هنگام وضوء علاوه بر اعضای وضوء که می‌باید پاک باشد دیگر قسمت‌ها مانند اطراف مخرج بول یا غائط نیز باید عاری از نجاست باشد این درحالی است که دفع ادرار و مدفوع در اختیار ایشان نمی‌باشد و خود به خود بدن نجس می‌شود؟ جواب: در وقت وضوء گرفتن لازم نیست سایر بدن پاک باشد.

سؤال: افراد قطع نخاع از گردن معمولاً همراه خود کیسه‌های ادرار دارند و اکثر مواقع بول آنها در حال ریزش است و داریم که درهنگام وضوء محل بول و غائط باید پاک باشد وحدث باعث بطلان وضوء می‌شود، تکلیف این گونه افراد در وضوء چیست؟جواب: اگر در تمام وقت نماز خروج بول استمرار دارد با یک وضوء می‌توانند نماز بخوانند مگر اینکه
حدث دیگری غیر از بول واقع شود که در این صورت باید برای آن وضوء بگیرند.تمام احکام وضوء خاص معلولین:قسمت۱ قسمت۲قسمت۳

پاپوش: این شخصی که به این  سؤال‌ها جواب داده حتی عکس یه نخاعی را هم ندیده، چه برسه به اینکه بخواهد اطلاعاتی در مورد اونها داشته باشه، بنظر من بهترین مرجع برای انجام واجبات خود آدم استش،.

بازدیدها: 1707

یک دیدگاه برای ”احکام شرعی

 1. بله مهرداد جون اینها تنها میتونند برای بقیه آیه و مسوبه صادر کنند.#tongue
  برای کسانی که از موقعیتشون هیچ آگاهی ندارند.
  آقا شما نیایش مورد نظرت را بکن نازنینم و به این چرت و پرت های آقایون ملایان، کاری نداشته باش فدات شم.
  که اینها برای بقیه این حرفها رو میزنند
  #winking

 2. سلام. به نظر من یه مقداری سخت گرفته . یعنی خیلی دقیق گفته است ولی به قول شما چون از وضعیت معلول نخاعی انطور که باید مطلع باشد نیست. معلول نخاعی به چند دلیل به غیر از نبودن نائب شاید نتواندوضو بگیرد. مثل کمر درد موقع خم شدن مسح کشیدن روی پا . و یا مثلا تازه وضو گرفته باسختی دوباره وضویش قبل از خواندن نماز باطل می شود . دوباره بخواهد بگیرد سخت است به نظر من راحت ترین راه برای یک معلول نخاعی همان تیمم گرفتن است . سنگی دم دستش باشد تیمم بگیرد واگر در حین نماز یا قبل از نماز تیمم او باطل شد همان جا فوری تیمم دیگری می گیرد. بر اساس ایه شریف لا یکلف الله …الا وسعها..وخداوند کسی را بیشتر از طاقت وتوانش تکلیف نمی کند. به نظر من نماز که روزی ۴ یا ۵مرتبه باید ان را به جا اوریم اگر هر روز بخواهیم از نائب استفاده کنیم و یا ان شرایط سخت وضو گرفتن را رعایت کنیم موجب خستگی و حتی نفرت از نماز خواندن می گردد پس بنابراین باید ساده ترین راه را انتخاب کنیم که همان تیمم است. تا بتوانیم با شوق و پیوسته نمازمان را بخوانیم. خدا هم انشالله قبول خواهد کرد….

 3. یه خرده هم مقصر سئوال کننده بوده که سئوالاتش را هی کش دار کرده است. یه کلام بایستی بپرسد نخاعی چطور وضو بگیر ونماز بخواند و اون هم لب کلامن خلاصه می کرد وجواب می داد بسمه تعالی :ن خاعی تیمم بگیرد و نمازش را بخواند و چون کنترل ندارد پاک بودن لباس وبدنش واجب نیست.والسلام.

 4. سلام .
  خوبی اقا مهرداد . خیلی خوب بود من خیلی از این مسائل برام سوال بود . هرچند به قول خودت بهترین مرجع برای انجام واجبات خود آدم است .
  باز هم ممنون . منتظر اپ بعدیت هستم واقعا مطالب مفیدی مینویسی
  موفق باشید

 5. mahrdad khan,
  behtarin hokm in ast ke dine eslam ra be jaye kiseye edrar va goh be dakhele chahe toalet berizi va sifoon bekeshi. akhe baradar dar gharne 21 chera donbale in mozakhrafat miri? beshash too khoda va ghoran

 6. سلام اقا مهرداد.من تقریبا با نظر امیلی موافق هستم.سالهاست که نمازم را با تیمم میخوانم.خداوند خودش قبول کند.اقایان مراجع اگر احکام را موقع بیماریشان صادر میکردند شرایط یک معلول یا نا توان را بهتر در نظر می گرفتند.گفتن اینکه برای وضو گرفتن نایب بگیرند در حرف راحت است نه در عمل.به همه سلام برسون.

 7. دوش بامن گفت پنهان کاردانی تیزهوش وزشما پنهان نشاید کرد سرمی فروش گفت آسان گیربرخودکارها کزروی طبع سخت میگیردجهان برمردمان سخت کوش#winking

 8. سلام دوست عزیز / از اشنائی با شما و وبلاگ ارزشمندتان خرسندم و برایت ارزوی سلامتی دارم . با روحیه عالی که داری درس بزرگی به افرادی که سالم هستند و در زندگی مفید فایده ای نیستند میدهی .

 9. چرا یه جایی تو وبلاگت برای معرفی فیلم های روز هالیوود نمی زاری .اگه بخوای من رات میندازم . چون من موجودی هستم که ۲/۱ از عمرم رو به فیلم دیدن گذروندم . میتونی از این فرصت استفاده کنی و نهایت بهره رو از کس خلی مثل من ببری.

 10. بله البته که فرد قطع نخاعی بیکاره و هیچ گرفتاری دیگه ای نداره همه امور رفاهی براش تو این مملکت مهیاست و تنها و بزرگترین مشکلش نحوه وضو گرفتنه. درد بزرگتر از این؟ واقعا برادران و خواهران نور الهی را در وجودتون شعله ور کنید. و حتی اگر فرد معلول یه نائب بگیره که عوضش بره تو این شبها طبل بزنه و مردم رو بدخواب کنه البته ثوابش اندازه هزار رکعت نمازه با یا بی وضو هستش.

 11. امیدوارم این افراد تعیین کننده همچین احکام مزخرفی خودشون بزودی قطع نخاع از گردن بشن تا ببینم احکامشون برا خودشون کار می کنه یا نه

 12. واقعا که عالی گفتی . بهترین شخص خود انسان است. فقط خود خود آدم می تونه جواب درست بودن یا نبودن خیلی چیز ها رو بده. پاینده باشی.

 13. سلام بر مهرداد خان . عکسهای جالبی گذاشته بودی . داشتم تصاویر بالای ۱۸ ساله ها رو می دیدم ومی خندیدم که دیدم یه دختره فضول ودر عین حال خوشگل داره مونتیتور من رو دید میرنه من هم قطعش کردم تا بقیه اش رو دفعه بعد ببینم.

 14. سلام مهرداد خان
  امیدوارم هیچکس به این مشکل روبرو نشود . چون احکام از طرف… خیلی دردسر دارد. نمیشود خوشکه حساب کرد ؟؟؟#flower #hand پاینده باشی دلاور.

 15. یار با ماست چه حاجت که زیادت طلبیم ؟
  دولت صحبت آن مونس جان ما را بس!!!
  مهرداد عزیز چطوری ؟
  یه خبر تازه …من ایستادم !
  بعد از سه سال افقی دنیا رو تماشا کردن بالاخره تونستم با کلی زحمت بایستم نمیدونی چه لذتی داشت … شایدم بدونی …#thinking
  یه فیزیوتراپ کاردرست گرفتم که تاکید داره باید بایستم و گام بردارم البته با کلی کمک و وسایل جانبی اما ارزشش رو داشت … تو تا حالا امتحان کردی ؟

  مواظب خودت باش
  یاعلی#flower

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.