سلول‌های بنیادی

سلولهاى بنیادى سلولهاى پایه‌اى هستند که قابلیت تمایز به انواع سلولهاى بدنى نظیر قلب، عضله، عصب و… را دارند. این سلولها به لحاظ منشاء به سه دسته تقسیم مى شوند: ۱_سلولهاى‌بنیادى جنینى. ۲_سلولهاى بنیادى بندناف. ۳_سلولهاى بنیادى بزرگسالى. این سلولها روز هفتم پس از لقاح هنگامى که جنین در مرحله بلاستوسیت قرار دارد تهیه می‌شوند. در واقع این سلولها به صورت یک رده سلول بنیادى تهیه مى‌شوند که هر رده سلولى شامل سلولهایى است که از یک والد مشترک تهیه شده‌اند و از لحاظ کاریو تایپ و خصوصیات ژنتیک کاملاً شبیه هم هستند. امروزه علم طب سعى دارد در راستاى کارهاى درمانى از این خاصیت تمایزى سلولهاى بنیادى براى پیوند در اعضاى مختلف استفاده کند. تاکنون استفاده از این سلولها در سکته‌هاى قلبى پاسخ‌هاى مثبتى داده است و در برخى بیماران سکته‌اى که مقدار زیادى از بافت قلبى آنها از بین رفته و امید به زندگى نداشتند، درمان به وسیله این سلولها زندگى دوباره‌اى به آنها بخشیده است. پژوهشکده رویان از خاصیت تمایزى سلولهاى بنیادى جنینى براى تبدیل به سلولهاى عصبى استفاده کرده و در درمان ضایعات نخاعى موش صحرایى به کار بردنده اند. منبع
دانشمندان دریافته‌اند که سلول‌های کلیه موجود در ادرار برای تبدیل به
سلول‌های بنیادی کاربردی و مفید هستند. ظاهرا ادرار نه تنها حاوی ضایعات بلکه سلول‌های کلیه است. این سلول‌ها به هر طریق از لوله‌های کلیه بیرون آمده و وارد ادرار می‌شوند. دانشمندان در این میان سلول‌های اپیتلیال کلیوی را جداسازی کرده‌اند که پوسته بیرونی توبول‌ها را که مسئول انتقال مایعات هستند، پوشش می‌دهند. تنها ۳۰ میلی‌لیتر ادرار برای جمع‌آوری سلول‌های کافی برای این فرآیند بسنده می‌کند. این سلول‌ها طی فرآیندهای آزمایشگاهی از سایر موارد جدا شده و در یک سیستم کشت قرار می‌گیرند. سپس یک شیوه خاص که با اصلاح ژنتیکی کار می‌کند، منجر به تولید سلول‌های بنیادی چندمنظوره می‌شود. با قرار دادن چند ژن خاص در ژنوم این سلول‌ها، یک تغییر اساسی در رفتار آن‌ها بوجود می‌آید که باعث بازگشت آن به حالت سلول بنیادی می‌شود.منبع

پاپوش: بنظر من همونطور که آدم ماشینش را بیمه میکنه باید خانواده‌اش را با ذخیره نمودن خون بند ناف نوزادش بیمه کنه. بانک خون بند ناف رویان تنها مرکز جدا سازی و ذخیره سازی سلولهای بنیادی در ایران است. بانک خون بند ناف خدمات جمع آوری، جدا سازی و ذخیره سازی سلولهای بنیادی خون بند ناف نوزادان را با توافق والدین و دریافت هزینه نگهداری خون بند ناف ارائه می‌کند.

 یک افسر وظیفه که در آخرین روز سربازی نخاعی شده

آشنائی با دستگاه گوارش و مشکلات آن و نحوه اجابت مزاج بعدازآسیب نخاعی
افت فشارخون ناشی از وضعیت استقراربدن، ضعف و غش کردن در افراد نخاعی

دیس رفلکسی خودمختار در آسیب نخاع

آشنایی با سطوح عملکرد نخاع

بازدیدها: 7286

یک دیدگاه برای ”سلول‌های بنیادی

 1. سلام دوستان گل. انشاالله که روش درمان ماهم پیدا می شود . من حدود ۳ سال پیش در شبکه های ماهواره با دکتر وزیری تبار آشنا شدم که می گفت روش درمان با سلول بنیادی را کشف کرده و قول درمان می دهد . ایشان از من ۳۵هزار دلار پول گرفتند و من را به ترکیه بردند و یک آنپول به نخاع من تزریغ کردند . ولی همش دروغ بود . ایشان سر من و خانواده ام را کلاه گذاشتند و معادل ۱۱۵ ملییون پول امروز از من پول گرفتند و دیگر جواب تلفنم را هم نمی دهد. لعنت خدا بر ایرانیهای مقیم خارج پست وطن فروش. این را گفتم که یک وقت فریب کانالهای آشغال ماهواره را نخورید . به خدا توکل کنید انکه انسان را آفرید و به آن روزی داد

  • دقیقا ما هم چنین تجربه ای از ایشان داریم و سرمان را کلاه گذاشت ، مادر بزرگم بر اثر مصرف داروهای ایشان ، کلیه هاش از کار افتاد و بعد از آن جواب تلفن را هم نداد

 2. سلام آقا مهرداد عزیزممممم

  و سلام خدمت همسر مهربونتون و خانواده و … 🙂

  خوب و خوشین ایشالا؟ سلامتین؟

  خدا رو شکررررررررررررر

  بابت موضوع ِ سلولهای بنیادی هم خدمتتون عرض کنم که فقط موسسه رویان این کار رو انجام میده و هنوز هم نمونه ای که از این کار نتیجه دیده باشه ارائه نشده !!!

  نمی دونم اصلاً توی ایران جواب بده این کار یا نه؟!

  اینا رو میگم، چون خودم حدود ۵ سال تو یکی از همین پژوهشکده های مرکز تحقیقاتی دانشگاه شهیدبهشتی کار میکردم و یه چیزایی می دونم!!!!

  در مورد معرفی دوستان ِ عزیزتون هم ممنون…

  خیلی مراقب خودتون و خانواده عزیزتون باشین

  شادو سلامت و موفق باشین
  در پناه خوبیهای خدای مهربون

 3. سلام آقا مهرداد عزیز
  ممنون که در همه زمینها تحقیق کرده و نتیجه اش را برای همه بیان میکنید
  راستی چرا نمیشه برای شمانظر خصوصی گذاشت میخواستم بابت بدقولی ازتون عذرخواهی کنم که آن هم بخاطر بستری بودن صابر در بیمارستان بود
  به خانواده گرامی خیلی سلام برسونید همچنان مشتاق دیدارتون هستیم

 4. ساخت قرصی که توان راه رفتن را به معلولان باز می‌گرداند

  دانشمندان قرصی تولید کرده اند که به ادعای آنها می تواند توان راه رفتن را به افراد معلول بازگرداند.این داروی جدید به موش هایی که توان هیچ حرکتی در پاهای خود برای راه رفتن نداشتند، کمک کرد تا حرکت کرده و حتی حرکات شنا را انجام دهند.
  این دارو که LM11A-31نام دارد هنوز در مرحله آزمایشی است و توسط محققان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا به سرپرستی پروفسور فرانک لونگو ساخته شده است.
  محققان سه دوز خوراکی متفاوت از LM11A-31 و همچنین یک دارو نما را به سه گروه مختلف از موش ها، چهار ساعت پس از آسیب دیدگی و
  دو بار در روز طی یک دوره ۴۲ روزه، دادند.
  بررسی ها نشان داد، این داروی آزمایشی درد را در موش ها افزایش نداد و تاثیرات سمی بر این حیوان برجا نگذاشت.
  این دارو به طور موثری از موانع مغزی عبور کرد. موانع مغزی از سیستم عصبی مرکزی محافظت می کند به طوریکه مواد شیمیایی خطرناک و مضری که از طریق جریان خود در بقیه قسمت بدن وجود دارد، به مغز راه نمی یابند.
  آسیب دیدگی نخاع کنترل مغز بر بدن را متوقف می کند و این نخستین بار است که یک داروی خوراکی توانسته درمان موثری برای فلج پاها باشد.
  پروفسور “سونگ اوکی یون” استاد دانشگاه دولتی اوهایو گفت: این نخستین بار است؛ دارویی داریم که از طریق خوراکی می تواند بهبود عملکردی را بدون هیچ سمیتی در مدل موشی ارائه کند.
  وی افزود: تا کنون در زمینه آسیب دیدگی نخاعی در مدل های موشی، درمانهای موثر، شامل بیش از یک درمان و اغلب بوسیله شیوه های تهاجمی بود. در اینجا با یک تک عامل، توانسته ایم به بهبود عملکردی دست یابیم.
  محققان می گویند : در این مطالعه یک مولکول کوچک برای توانایی اش در پیشگیری از مرگ سلول ها موسوم به “اولیگودندروسیت” ها مورد آزمایش قرار گرفت.
  این سلول ها، اکسون را احاطه کرده و از آنها محافظت می کنند. گفته می شود این سلول ها به غلاف میلین که از رشته های عصبی محافظت می کند، نفوذ می کنند.
  میلین علاوه بر آنکه عایقی برای اکسونهاست انتقال سریع سیگنال ها را بین سلول های عصبی امکان پذیر می کند.
  این داروی جدید با مهار فعالیت پروتئینی موسوم به p75، سلولهای اولیگودندروسیت را حفظ می کند.
  آزمایشگاه یون پیش از این دریافته بود p57با مرگ این سلول های تخصصی شده پس از آسیب نخاعی مرتبط است. زمانی که این سلولها می میرند اکسونهایی که توسط این سلولها محافظت می شدند از بین می روند.
  این دانشمندان می گویند از آنجا که میدانیم اولیگودندروسیت طی یک دوره طولاتی مدت پس از آسیب دیدگی به روند از بین رفتن و مردن ادامه می دهند، راهبردی را به کار گرفتیم که اگر روند مرگ سلولی را متوقف
  کند می توانیم مانع از تحلیل مداوم آکسون ها شویم.
  نتایج این مطالعه در نشریه Neuroscienceمنتشر شده است.
  ——————————————————————————————————————————-

  سلام احسان جان
  ممنون از لطف و اطلاع رسانیت
  خبر را تو وبلاگ برای عموم منتشر میکنم
  با آرزوی سلامتی برای شما
  با داشته‌های مثبت و نداشته‌های منفی باید شاد بود

 5. سلام آقا مهرداد
  یک ساعتی هست دارم درباره ات از زبان خودت می خونم. داداش من، من که خبر دارم و همان زمانی که نوشتی خوندم که پینوکیو، فرشته ی خودش رو پیدا کرده و حسابی روبراه شده، پس این آگهی ازدواج هنوز چرا برقراره؟ هان کلک! 🙂 🙂
  دوم اینکه این عکسهای پارک راضی باز نشد یک فکری براش بکن ببینیم اونجا چه خبر بوده
  چاکرم و فقط خواستم کامنتی متفاوت از بقیه بگذارم همین!
  قربانت

 6. بله میدونم که آخرش نوشتی:
  من به مراد دلم رسیدم

  و این آگهی دیگه بلا استفاده است

  این آگهی را جهت آگاهی دوستان حذف نمیکنم

  اما اخرش چه فایده داره اگر داوطلبی پیدا بشه 🙂 🙂

 7. سلام مهرداد جان
  امیدوارم تلاشهای این پژوهشکده روزی نتیجه بده و بتونه مشکل بخش زیادی از مردمو حل کنه
  ممنون از این پست مفیدتون

 8. معرفی واجدین شرایط دریافت خودروی وارداتی
  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی از معرفی واجدین شرایط دریافت خودروی وارداتی به استانها خبر داد و گفت: نحوه ارائه این تسهیلات به معلولان هنوز مشخص نشده است.

  یحیی سخنگویی با بیان این مطلب افزود: اسامی معلولان واجد شرایط دریافت ۳۰ میلیون تسهیلات گمرکی مشخص و به استانها برای استعلام نهایی فرستاده شده است.

  وی با اشاره به اینکه ۴۷۰۰ معلول سهمیه استفاده از خودروی وارداتی را دریافت می کنند، گفت: در حال حاضر دو برابر ظرفیت موجود اسامی معلولان را به استانها ارسال کرده ایم و پس از رد برخی از افراد اسامی واقعی آنان اعلام خواهد شد.

  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی تاکید کرد: هم اکنون هیچیک از معلولان تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی را دریافت نکرده اند اما به محض استعلام به اداره واردات گمرک معرفی می شوند.

  سخنگویی در مورد نحوه دریافت تسهیلات، گفت: هنوز میزان و چگونگی ارائه تسهیلات گمرکی مشخص نشده است و این موضوع خارج از وظیفه بهزیستی است و ما در نهایت فقط افراد واجد شرایط را معرفی می کنیم.

  به گفته وی، برای معرفی افراد واجد شرایط قرعه کشی انجام نشده است بلکه معلولان براساس اولویت انتخاب شده اند.

  منبع: خبرگزاری مهر

 9. سلام
  خوبید؟
  شبتون بخیر
  وبلاگمو دوباره سیاه کردم اگه دوست داشتید تشریف بیارید و بخونید.
  عنوان این پستم:
  “دانشگاه، ورودی نخبه اما خروجی (…..)؟!”
  منتظر حضورتون هستم

 10. سلام من نمیدونم چه فرهنگی هست که تازگی رواج پیدا کرده توجامعه ما که به نظرم صددرصد اشتباه اگه واقعیت دردی درجامعه هست هرچی به طنز گفته بشه بجای بیان دردها هیچ راه حلی بدست نمیادنمونشم همین شده که همه ما داریم میبینیم بیاین به فکر راه چاره باشییم نه خندیدن به دردها

 11. دکتر شهریار وزیری تبار در امریکا کلاهبرداره بزرگ من تا الان ۵۰میلیون ازس دارو خرید و هزارن مریض همین کلاهبرداری ای مردم درد کشیده اصلا قول حرفاش نخورید این اشخاصی که میگن خوب شدند ساختگی هست خدا لعنت کنه به من زنگ بزنید تا روشنتان کنم این جور داروی ۲۰۰سال دیگه هم درست نمیشه حسینی

  • تروخدا راس میگید؟من تازه این دکترو شناختم گفته ۵۰ بزنید وقت مشاوره بذارن؟واقعا داره دروغ میگه؟!
   __________
   ۵۰ که چیزی نیست
   خودتون امتحان کنید

  • سلام.ببخشید میشه شمارتون رو بذارید.بابت وزیری تبار میخاستم ازتون سوال بپرسم
   ———————–
   سلام
   من ایشون را نمیشناسم
   پس هیچ اطلاعاتی نمیتونم بشما بدم که درست باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *