لطف تابستان

قبل معلولیتم لطف تابستان به: فرت و فرت فالوده و بستنی خوردن، استخر رفتن، کوه رفتن و ماهیگیری رفتن پشت سد و شمال رفتن بود. بعد معلولیتم: لطف تابستان برای من شده: دوش گرفتن بدون باز کردن شیر آب گرم، آخ که چه حال و طراوتی به آدم میده، پارچ پارچ آب یخ خوردن، گذاشتن ته پارچ آب یخ روی صورت و البته همچنان لطف تابستان به فالوده و بستنیه.

پسوند: برخی از مطالبی که در وبلاگ: طب فیزیکی و توانبخشی نوشته‌ی دکتر
غلامرضا رئیسی می‌توانید بخوانید:

کفش مناسب در حاملگی – روماتیسم ستون فقرات سئوالات رایج پیرامون آسیب نخاعی – علل ایجاد زخم بسترورزش در پوکی استخوانانرژی درمانی، لیزر درمانی و… در آسیب نخاعبدتر شدن پس از آسیب نخاعمراقبت از مفاصل در رماتیسم مفصلی قسمت دومعلل گزگز وخواب رفتگی انگشتان دستاسپاستیسیتی نوعی سفتی عضلات


از بخش بخش فارسی رادیو بی بی سی برنامه‌ای پخش شد بنام درگوشی‌ها که مربوط بود به آموزش برخی از مشکلات جنسی بود چون اون برنامه را مفید یافتم و چون وب سایت بخش فارسی رادیو بی بی سی برای ما در ایران فیلتر شده از تهیه کننده‌ی اون برنامه خواستم که خلاصه‌ی برنامه ها را برام ارسال کند تا من اونها را کم کم بگذارم داخل وبلاگم اوشان هم این کار را کردند و من هم برای آگاهی دوستان اونها را میگذارم داخل وبلاگم:
رابطه جنسی در زمان بارداری و پس از زایمان
درزمان بارداری هیچگونه مانعی برای نزدیکی کردن زوج ها وجود ندارد مگر اینکه خانم احساس ناراحتی کند، لکه بینی داشته باشد و یا به هر دلیل دیگری توسط پزشک و یا ماما ازنزدیکی کردن منع شده باشد. در صورتی که حاملگی طبیعی باشد و خانم احساس راحتی کند، نزدیکی کردن زوج ها می تواند باعث دلبستگی بیشتر پدر و مادر آینده به همدیگر و در آینده، به فرزندشان باشد. حتی در مواردی که زوج نزدیکی ندارند می توانند از نظر فیزیکی با هم در تماس باشند. ماساژ دادن و نوازش کردن خانم ها در دوران بارداری به آرامش فکری و عضلانی شان کمک می کند بنابراین در نهایت فرزند شادابتری هم خواهند داشت. این کار همچنین باعث می شود که زوج ها پس از تولد فرزندشان هم زودتر به حالت طبیعی زندگی جنسی خود برگردند.
پس اززایمان طبیعی اگر خانم احساس راحتی کند پس از چند روز نزدیکی ممکن است البته این زمان بسته به نوع زایمان و داشتن بخیه یا نداشتن آن متفاوت است. پس از سزارین این دوره ممکن است طولانی تر باشد. سزارین جزو عمل های بزرگ به حساب می آید و فرد باید مراقبتهای بعد از عمل را رعایت کند.
ورزشهایی که عضله های کف لگن را تقویت می کنند می توانند برای پیش، در حین زایمان طبیعی و پس از زایمان بسیار مفید باشند. و باعث می شوند که ماهیچه ها ی واژن در مدت کمتری به حالت طبیعی شان نزدیکتر بشوند.
برخی خانمها در حین بارداری بخصوص سه ماهه اول و تا زمانی پس از زایمان بر اثر تغییرات هورمونی و جسمانی ناشی از بارداری با کاهش میل جنسی روبرو می شوند. تعداد زیادی از خانم ها حس میکنند دیگر به عنوان یک زن برای همسر خود جذاب نیستند. برای برگرداندن میل جنسی خانمها اولین و مهمترین نکته این است که آنها را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنید که نتیجه عکس دارد. دوم اینکه اگرزوج نزدیکی نمیکنند تماس فیزیکی را قطع نکنند. نوازش کردن و بوسیدن بدن خانم باعث می شود که هورمونهایی که در نهایت باعث میل جنسی می شوند از مغز ترشح بشوند. زوج ها باید با هم در مورد نحوه نگاهداشتن تماس فیزیکی شان در حین بارداری صحبت کنند. اینکه چه کاری را بیشتردوست دارند و چه کاری را کمتر. این کار باعث می شود که زوج به مرور شیوه خاص خودشان راشکل بدهند و از آن در طول زمان لذت ببرند.
با ورود نوزاد به زندگی زوج ها، معمولا رابطه زوجها از حالت دوطرفه بین همسران به حالت رابطه قوی بین مادر و فرزند در میاید و یا اینکه به حالت رابطه مثلثی در میاید که بچه در راس و پدرو مادر در خدمت این نوزاد تازه متولد شده هستند. در هر دو حالت رابطه زوج ها شدیدا تحت شعاع قرار میگیرد. مشارکت در کارهای بچه و خانه راه حل ساده ای برای احیا کردن رابطه زوج ها است. و اینکه آقایان در نظر داشته باشند که مادرنوزاد چند هفته ای بودن کار خیلی راحتی نیست. اکثرا مادرها آنقدر خسته می شوند که حتی اگر میل جنسی هم داشته باشند رمق ندارند که به نزدیکی با شریک جنسی شان بپردازند. در این شرایط آقایان می تواند احساس ترد شدگی کنند و خود را کنار و کنار تر بکشند تا مسئله ریشه دار شود و یا اینکه با همدلی کردن با همسر خود نهایتا با موفقیت از این مرحله بگذرند. تماس فیزیکی مثل بوسیدن و نوازش کردن برای ابراز علاقه زوج ها بهم نقش مهمی را در این دوران ایفا میکند.
برای زوج هایی که چند سالی از تولد فرزندانشان گذشته ممکن است مسائل دیگری پیش بیاید که مهمترین دلیلش این می تواند باشد که پدر و مادر وقت آزادشان را با فرزندانشان می گذرانند و هرگز فضای خصوصی ندارند تا احساساتشان را با هم در میان بگذارند. این مسئله به مرور باعث می شود که بینشان فاصله بیفتد. زوج ها در هر مرحله ای از زندگی که هستند باید با هم فضای خصوصی داشته باشند. این کار باعث می شود که مثل یک تیم قوی در مورد زندگی خودشان و تربیت فرزنداتشان عمل کنند. اگر رابطه کلی زوج صمیمی باشد، زندگی جنسی هم به طبع آن همیشه شاداب و پابرجا میماند.
بالا رفتن سن در افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند نباید روی کیفیت رابطه جنسی آن ها اثر منفی داشته باشد. البته باید یادآوری کرد که افراد باید واقع گرا باشند وتوقعات خود را متناسب با شرایط جسمی و سنی خود تنطیم کنند.
خانم ها در دوران یائسگی تغییرات هورمونی را تجربه می کنند که ممکن است منجر به کم شدن میل جنسی و یا خشکی واژن بشود. حالت اول با پیش نوازی و آماده سازی خانمها و در بعضی افراد با هورمون درمانی می تواند تا حد قابل توجهی حل بشود. در مورد خشکی واژن هم استفاده از مواد لغزنده کننده محلول در آب استفاده می تواند خیلی به حل مسئله کمک کند.
در مورد آقایان هم ممکن است میل جنسی و یا نعوظ را به صورتی که در سال های پیش تجربه می کردند نداشته باشند که این لزوما فقط بدلیل افزایش سن نیست. درصورت بروز مشکل در نعوظ مراجعه به پزشک و بررسی کامل عملکرد قلب و عروق وکلیه و همچنین هورمون های بدن قدم اولیه است. نرمش های قوی کردن عضلات کف لگن بطور مرتب، می تواند کیفیت توانایی جنسی آقایان را تا حد زیادی بالا ببرد و در طول زمان حفظ کند.
در بعضی افراد هم مشکلات رابطه زناشویی است که باعث رخ دادن این مسئله می شود که با صحبت کردن با شریک جنسی شان و یا کمک گرفتن از مشاوران خانواده و یا زوج ها میشود به آن پرداخت.
۱- می توانید سئوالات و نظرات خود را به آدرس الکترونیکی doctorsara@bbc.co.uk بفرستید و یا با تلفن های ما در لندن ۰۰۴۴۲۰۷۵۵۷۲۵۴۶ و در دوبی ۰۰۹۷۱۴۳۶۸۸۹۱۹ تماس بگیرید و برای ما پیام بگذارید.
متن برنامه را میتوانید در وب سایت بی بی سی فارسی به آدرس http://www.bbc.co.uk/persian/interactivity/debate/story/2006/07/060714_dr_sara_education.shtml بخوانید.

بازدیدها: 42

یک دیدگاه برای ”لطف تابستان

 1. #kiss فدای تو نازنینم
  مهرداد جان زندگی همیشه به یک مدل پیش نمیره که فدات شم، پس بیا من و تو با همین موقعیتی که داریم ازش استفاده ببریم#winking #heart #kiss

 2. مهرداد جان سلام
  همیشه زندگی بر وفق مراد نیست ، خودت که بهتر از من می دونی. #sad راستی یادم رفت من کلی شاد بودم ، امروز جشن خانه وحدت عالی بود. یه دنیا از تو و دوستای دیگه ممنونم که اطلاع رسانی کردید و خبر دادید.
  #flower امروز از اون روزهایی بود که فکر نمی کنم تا آخر عمر فراموشم بشه.
  در پناه شعور برتر آسمانی و زمینی باشید.

 3. راستی تابستون هنوز هم یه عالمه لطف داره . مگه نه اینکه تو کلی تبلیغ کردی و ما غرفه داری کردیم و کلی کمک برای بچه های معلول جمع شد. #winking پس تابستون و گرماش هنوز لطف داره درسته؟؟؟؟ #grin

 4. مگه الان نمی تونی فالوده و بستنی بخوری؟#sad
  بعدشم چرا نظر خواهیت پست قبلی بسته بود؟ #brokenheart
  موفق باشی #flower

 5. بستنی جزو بهترین خلقتهای خداست و بستنی ساز و بستنی فروش جزو بهترین مخلوقات خدا.
  لطف تابستان و زمستان به همون بستنیه. تو تابستون می خوری خنک می شی و تو زمستون می خوری سینوزیت می گیری. فالوده هم تابستون می شه خورد و چاق شد و زمستون هم اگه پیداکردی بخور و چاق شو. همه که مثل شما نی قلیون نیستن جانم. شیر آب سرد رو یکبار دیگه باز کنی روت مثل من سینوزیت می گیری بد بخت می شی.

 6. سلام#flower
  جمعه رفتیم طاق بستان از اولش گرفته تا آخرش بستنی و فالوده ریخته ولی منم مثل تو نمی خورم (نباید بخورم) #cry
  تابستان بدون بستنی هم برای من پر از لطفه برای تو هم همینطور. فقط نمی دونم چرا همیشه نمی بینمش (شاید بینیشو بریدن)
  در مورد پارچ هم اینو بهت بگم من تازگیا یه لیوان خریدم اندازه پارچه خیلی حال میده. (بخرم برات)#surprise
  خداحافظ#smug

 7. سلام خوبی
  منم خیلی زیاد آب می خورم و بعد پارچ و به صورتم می چسبونم
  جنوب هوا واقعا گرمه و آدم اگه یک روز درمیون حموم نره کلافه میشه
  مواظب خودت باش

 8. اینجا که شمالی ترین قسمت ایرانه و هوا خنکه و الان ساعت حدود ۶ بعد از ظهر هوا ابریه من هر روز می ریم حموم وگرنه بوی عرق و ترشیدگی#sick می گیریم و به خاق الله بو #sick می دیم حالا شما تو جنوب به اون گرمی چطور طاقت می یاری یک روز در میون بری حموم؟؟؟؟؟؟؟؟؟#thinking

 9. سلام آقا مهرداد
  اینقدر این هوای ژاپن الان گرم و شرجی و بد بد بد هست که دلم می خواد فرار کنم. مخصوصا وقتی با دوچرخه هستی و آفتاب داغ میخوره تو کله ات
  #angry
  من که هر روز روسری و مانتوام رو باید بشورم #cry
  آقای گل ؛ من دارم می یام ایران
  کاری چیزی نداری؟

 10. سلام تابستون شما هیچ که من تابستونام وقت خاروندن کله ام ندارم همش کارام زیاده محل کارم خدا نکنه بهار باشه ادم پشتش باد می‌خوره با تمام اینها تابستون دوس دارم چون انرژی میده بهم مخصوصا با بستنی قیفی که لیس جانانه ای بزنم #tongue

 11. سلام مهرداد عزیز
  مدتی نبودم و دلم برات خیلی تنگ شده بود الان خیلی خوشحالم که باز اینجام …باور کن ازت روحیه میگیرم مثل همیشه #hug
  لذت تابستون الان برای من تماشای تفریح دیگرانه البته خودمونم گاهی حرکات ژانگولر از خودمون دروکنیم مثلا میریم کوهنوردی … قرار بود این هفته با بروبچ باوری بریم کوه که متاسفانه یکی از دوستامون پرواز کرد و ما به احترامش برنامه رو کنسل کردیم .
  برات ارزوی بهترینها رو دارم #flower
  یاعلی

 12. سلام دوست عزیز چطوری
  اقا مهرداد بالاخره ماشین گرفتی یا نه
  دیگه به ما سر نمی زنی بی معرفت من همچنان لینکتو تو لینکدونیم دارم شمام یه لینک به من بدی ممنون میشم#brokenheart

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.